Świadome kreowanie innowacji

Czy jako producent robotów, ale też lider w NC, pracujecie nad efektem synergii, wartością dodaną wynikającą ze współpracy robotów z maszynami wyposażonymi w sterowania CNC waszej firmy?

Wszystkie produkty marki FANUC, tworzone w myśl hasła „One FANUC” jednoznacznie definiującego cele twórców koncernu, bazują na zaawansowanych technologicznie napędach i sterowaniach CNC, rozwijanych od lat 50. XX w. Obrabiarki FANUC są doskonale przygotowane do współpracy z robotami przemysłowymi, z uwagi na to, że pracują w oparciu o tę samą platformę sterowniczą. 

Ponadto oferujemy funkcjonalne pakiety automatyzacji, które umożliwiają bezproblemową integrację maszyn z robotami, bez konieczności posiadania dodatkowych narzędzi. Automatyzacja procesów obsługi maszyn za pomocą produktów FANUC to synonim szybkiej instalacji, możliwości precyzyjnego zaprogramowania procesu, łatwej obsługi i wysokiej produktywności. 

Zapytałam o systemy sterowania CNC, które nieodłącznie kojarzą się z centrami obróbczymi. Jakie są najnowsze dokonania na tym polu?

Mimo że główną domeną firmy FANUC jest technologia CNC i robotyka, to możemy też pochwalić się dużym doświadczeniem w produkcji niezawodnych obrabiarek, chętnie wykorzystywanych przez producentów na całym świecie. W większości są to przedstawiciele bardzo wymagających branż, m.in. przemysłu motoryzacyjnego, metalowego, maszynowego, lotniczego, a także produkcji detali o złożonych kształtach, wymagających szczególnie wysokiej precyzji, wykorzystywanych m.in. w medycynie, produkcji wyrobów elektronicznych i przemyśle optycznym. 

Obrabiarki Robodrill, rozwijane już od 40 lat, są synonimem szybkości, wysokiej jakości i wszechstronności. Wersje rozbudowane maszyn Robodrill ADV oferujemy z szeregiem zaawansowanych opcji specjalnych (niedostępnych w modelach standardowych), dzięki czemu stanowią one doskonałą alternatywę dla dużych, wyspecjalizowanych i często znacznie droższych maszyn. Producenci, którzy decydują się na taki wybór z pewnością doceniają fakt, że obróbka jest w naszej maszynie realizowana w bardzo krótkim czasie, m.in. z uwagi na superszybką wymianę narzędzi (0,7 sekundy), a także na możliwość stosowania złożonych narzędzi (zdolność przeładunkowa wynosi 4 kilogramy). Obrabiarki tego rodzaju oferują również możliwość obrabiania większych elementów (długość osi Z wynosi tu 400 milimetrów). 

Kolejną linią obrabiarek, którą z pewnością możemy się pochwalić, są elektrodrążarki Robocut. Są one niezastąpione w procesach produkcji specjalistycznych części maszyn, nierzadko wytwarzanych z materiałów trudnoskrawalnych, stempli, wykrojników, matryc trudnych lub wręcz niemożliwych do wyprodukowania w oparciu o obróbkę skrawaniem. Zastosowany w tych maszynach sterownik FANUC 31i-WB w połączeniu z nowym typem generatora pozwala na bardzo szybką, wydajną i dokładną obróbkę. Nowe rozwiązania konstrukcyjne obecne w obrabiarkach Robocut, produkowanych zgodnie z normami ISO 9001, pozwalają na znaczne obniżenie zużycia energii.

W związku z tym, że współczesna produkcja potrzebuje niekiedy ekstremalnie wysokiej precyzji, w ofercie FANUC jest dostępna również ultraprecyzyjna obrabiarka Robonano, która zapewnia dokładność rzędu 0,1 nanometra i wyjątkową stabilność pozycjonowania. Obecnie oferujemy 2 modele maszyn tego typu – Robonano alfa-NMiA do 5-osiowego frezowania i trasowania oraz zupełnie nowy Robonano alfa-NTiA do zastosowań tokarskich. 

W branży tworzyw sztucznych popularność zapewnia nam linia całkowicie elektrycznych wtryskarek do tworzyw sztucznych Roboshot, obejmująca 10 modeli o zróżnicowanej sile zwarcia od 10 do 450 ton. 

fan-ro-hallen-robotrange-4c-02

Najbardziej zaawansowane technologie precyzyjnego sterowania CNC, pochodzące z urządzeń do toczenia i frezowania, dostosowaliście do potrzeb formowania wtryskowego. Wasze doświadczenie w tym zakresie jest już dosyć spore, bo przecież sięga lat 80. ubiegłego wieku.

Firma FANUC po raz pierwszy zaprezentowała swoją elektryczną wtryskarkę do tworzyw sztucznych – FANUC Autoshot – w 1984 r. Przez kolejne 30 lat pracowaliśmy na to, by oferować producentom maszynę cieszącą się mianem wysoko precyzyjnej i niezawodnej. A do tego jeszcze najbardziej energooszczędnej w tej klasie urządzeń. Zaawansowana serwotechnologia FANUC i możliwość odzyskiwania energii podczas realizacji procesu sprawiają, że wtryskarki Roboshot zużywają o 50–70% mniej energii w porównaniu do maszyn hydraulicznych i nawet o 10–15% mniej w porównaniu do konkurencyjnych wtryskarek elektrycznych. 

Jakie możliwości posiada elektryczna wtryskarka FANUC Roboshot w zakresie precyzyjnego dostosowania procesów wtrysku do indywidualnych potrzeb?

FANUC oferuje szeroki asortyment oprogramowania oraz opcji, które pozwalają zwiększyć produktywność wtryskarek elektrycznych FANUC Roboshot w wielu różnych zastosowaniach oraz precyzyjnie dostosować proces wtrysku do indywidualnych potrzeb. 

Dla przykładu, funkcja wstępnego wtrysku dostępna w standardowym wyposażeniu wtryskarek Roboshot zapewnia niezawodne odpowietrzanie formy wtryskowej oraz zapobiega powstawaniu efektu Diesla. Swobodne określanie czasu między początkiem wtrysku a budowaniem siły zacisku pozwala na łatwe znalezienie optymalnego ustawienia. AI Mould and Ejector Protection to funkcje ochronne zapewniające najlepszą ochronę formy i wyrzutnika wśród podobnych rozwiązań obecnie dostępnych na rynku. Z kolei funkcja automatycznej regulacji siły zwarcia sprawdza i automatycznie reguluje minimalną wymaganą siłę zwarcia podczas pracy wtryskarki, zwiększając w ten sposób poziom bezpieczeństwa i eliminując konieczność ręcznego dopasowywania tej siły. Kolejne zalety tej funkcji to mniejsze zużycie formy i maszyny, mniejsza liczba usterek, niższe zużycie energii i szybszy rozruch.


Czytaj więcej:
Maszyny 595
Roboty 213
Wywiad 292

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2

Reportaże

Forum