Syensqo - certyfikat dla metody obliczania śladu węglowego produktów cyfrowych

Syensqo - certyfikat dla metody…

Syensqo uzyskało niezależną certyfikację metody wykorzystywanej w swoim cyfrowym narzędziu do obliczania śladu węglowego produktów (PCF), wdrożonym w ramach portfolio biznesowego Novecare. Certyfikacja potwierdza zdolność firmy do wiarygodnego obliczania śladu węglowego produktów przeznaczonych dla sektora rolniczego, pielęgnacji domu i urody, farb i powłok oraz przemysłu. Umożliwia również dostarczanie klientom danych potrzebnych do działań na rzecz dekarbonizacji i przyspieszenia transformacji w kierunku bardziej zrównoważonych łańcuchów wartości.

Syensqo zobowiązało się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w zakresie emisji Scope 1 i 2 do 2040 roku, a uzyskana certyfikacja stanowi kolejny ważny krok na drodze do tego celu. Proces certyfikacji, przeprowadzony przez TÜV Rheinland, obejmował kompleksowe audyty oraz demonstrację możliwości narzędzia, zapewniając zgodność z uznanymi na całym świecie standardami. Potwierdzono zgodność z normą ISO 14067 - międzynarodowym standardem dotyczącym obliczania śladu węglowego - oraz z wytycznymi Together for Sustainability (TfS), opracowanymi specjalnie dla przemysłu chemicznego.

- Ta certyfikacja wzmacnia naszą zdolność do wspierania klientów w realizacji ich celów zrównoważonego rozwoju, gwarantując rzetelność naszych obliczeń - powiedział Michael Radossich, prezes działu Performance & Care w Syensqo. - Certyfikując nasze cyfrowe narzędzie PCF, pokazujemy, że zależy nam na dostarczaniu klientom wysokiej jakości danych, wspieraniu odpowiedzialnego łańcucha wartości i rozwoju zrównoważonych produktów.

W miarę jak PCF staje się kluczowym wskaźnikiem do oceny wpływu produktów na środowisko, Syensqo aktywnie rozwija swoje możliwości w zakresie dostarczania wiarygodnych danych. W 2024 roku firma otrzymała i obsłużyła ponad dziesięciokrotnie więcej zapytań dotyczących PCF w porównaniu do roku 2023 w obrębie portfolio Novecare. Pokazuje to zarówno rosnące zainteresowanie klientów tym tematem, jak i większy zasięg oraz możliwości cyfrowego narzędzia Syensqo.

Cyfrowe narzędzie PCF wspiera również dwie strategiczne inicjatywy związane z dostawcami surowców Syensqo. Pierwsza z nich ma na celu lepsze dostosowanie danych w całym łańcuchu wartości - poprzez włączanie do obliczeń PCF danych od dostawców, które przeszły proces weryfikacji. Dzięki temu Syensqo osiągnęło zgodność z dostawcami dla 38% wpływu surowców w zakresie emisji Scope 3 w 2024 roku. Druga inicjatywa, uruchomiona w 2025 roku i skoncentrowana na 70 kluczowych dostawcach firmy, wprowadza tzw. Klimatyczne Zobowiązania - dostawcy deklarują w nich wsparcie działań na rzecz dekarbonizacji i redukcji PCF. Na kwiecień 2025 roku inicjatywa ta objęła 35% wpływu surowców w zakresie Scope 3.

sqopr075a

W nadchodzących miesiącach Syensqo planuje dalsze wdrażanie cyfrowego narzędzia PCF w kolejnych segmentach działalności, poszerzając jego zastosowanie i wpływ. Firma będzie również kontynuować wykorzystanie narzędzia do identyfikowania możliwości redukcji śladu węglowego oraz wspierania rozwoju nowych produktów - przyczyniając się tym samym do budowy coraz bardziej zrównoważonego portfolio, odpowiadającego na potrzeby klientów.