System Combi Predis w firmie Sokpol

System Combi Predis w firmie Sokpol
Firma Sokpol stała się użytkownikiem nowoczesnego systemu Combi Predis dostarczanego przez szwajcarski koncern Sidel. Co ciekawe Sokpol jest odbiorcą już pięćdziesiątego Combi Predis.

Sokpol to czołowy krajowy producent soków i napojów. Myśląc o dalszym rozwoju inwestuje w park maszynowy. Wzbogacając się o drugie już urządzenie Combi Predis, pierwsze działa w firmie od 2008 r. Wtedy to umożliwiło ono odejście od sprzedaży soków wyłącznie w opakowaniach kartonowych oraz szklanych butelkach i wprowadzić do oferty opakowań PET.
Zakupiony w Sidelu system zapewnia sterylność opakowań PET, w które rozlewane są produkty Sokpolu na każdym etapie produkcji. Jest to możliwe, gdyż wszelkie operacje związane rozdmuchem, aseptycznym napełnianiem opakowania oraz zamykaniem butelek odbywa się przy pomocy jednego urządzenia. Dzięki dokonanej inwestycji Sokpol o 100 proc. zwiększy swoje moce produkcyjne w odniesieniu do oferowanych soków. W tej chwili zdolności produkcyjne obydwu posiadanych przez Sokpol systemów to 25 tys. opakowań w odniesieniu do pojemności 0,3 l i 0,5 l. W skali roku odpowiada to produkcji 150 mln butelek.

Czym jest zatem CombiPredis, że staje się on tak istotny dla dalszego funkcjonowania zlokalizowanej w Myszkowie firmy?


To przede wszystkim sprawdzony system suchego odkażania preform możliwy do wykorzystania w całym przemyśle napojowym oraz dostępny dla wszystkich typów produktów wrażliwych, w tym mleka, soków, nektarów, herbaty, jogurtów i wody. Predis umożliwia aseptyczność z gwarancją sterylizacji butelki, bezpośrednio w fazie preform i to bez użycia wody. Zamiast płukania butelek kwasem nadoctowym mamy bowiem suchą dezynfekcją preform z wykorzystaniem nadtlenku wodoru. Stosowanie systemu na całym świecie przyczyniło się już do stworzenia 4,5 mld opakowań, oszczędności 550 mln litrów wody i ok. 1 mln litrów substancji chemicznych.

W ramach procesu rozdmuchiwania butelki, podgrzewa się preformy aż do osiągnięcia temperatury 100 st. C i wtedy rozdmuchuje do formy. Czas i temperatura konieczna do podgrzania preformy podczas procesu ogrzewania w piecu są wystarczające, aby aktywować małej ilości zimny kondensat nadtlenku wodoru. To z kolei zapewnia stuprocentową dezynfekcję butelek w całkowicie bezpiecznym procesie ich produkcji. Pełny cykl sterylizacji i czyszczenia to 3 godziny.

Połączenie wydajnych urządzeń do dezynfekcji UV-C, sterylnego powietrza stosowanego do formowania butelek, a także higienicznego środowiska w maszynie sprawia, że butelki są rozdmuchiwane i przechowywane w sterylnym miejscu aż do czasu zapełniania i zamykania. Dzięki transportowi na linii produkcyjnej za szyjkę butelki i braku nacisku termicznego, rozwiązanie oferuje duże możliwości w zastosowaniu lekkich butelek i pełną swobodę przy projektowaniu ich kształtu. System umożliwia ponadto aplikację różnorodnych etykiet, począwszy od tradycyjnej papierowej, poprzez przez foliową, a skończywszy na najbardziej nowoczesnej etykiecie typu sleeve. Proces produkcyjny prowadzony jest w obiegu zamkniętym, gwarantującym utrzymanie stałej jakości produktów, higieny oraz zminimalizowanie tzw. błędu ludzkiego.

W Polsce przedstawicielem firmy Sidel jest spółka Line Tec.


brak
 

Przedstawiciel firm Sidel, UVA, Racupack, Blueprint, Combiscale w Polsce

Polska