System Formiga P100 firmy Bibus Menos

System Formiga P100 firmy Bibus Menos
System wydruku trójwymiarowego Formiga P100 wykorzystuje technologię selektywnego spiekania laserem (SLS). Pozwala uzyskać w ciągu paru godzin niezwykle precyzyjne i dokładne a zarazem w pełni funkcjonalne modele z tworzyw sztucznych w oparciu o pliki CAD 3D.

System Formiga P100 to rozwiązanie wprowadzane na polski rynek przez firmę Bibus Menos z Gdyni. Zostało już nagrodzone m.in. medalem ostatniej edycji targów Plastpol - największej w Polsce imprezy skierowanej do branży tworzyw sztucznych.

Na czym polega specyfika nagrodzonego na Plastpolu rozwiązania?

Przede wszystkim korzysta ono z technologii selektywnego spiekania laserem.
W tej metodzie następuje przejście materiału od stanu stałego (proszek), poprzez stan płynny, ponownie do stanu stałego (spiek). Na platformie roboczej urządzenia, za pomocą specjalnego wałka rozprowadzana jest warstwa proszku, która jest następnie miejscowo spiekana wiązką lasera z zakresu podczerwieni. Wiązka lasera prowadzona jest po powierzchni proszku zgodnie z wprowadzonymi wcześniej i odpowiednio skonfigurowanymi informacjami (tzw. bitmapa), przy czym następuje także spiekanie poprzednio naniesionej warstwy. Dzięki temu uzyskuje się jednolitą bryłę tworzonego materiału. Dobór odpowiednich parametrów wiązki laserowej pozwala na stopienie lub spieczenie w ściśle określonych obszarach cząsteczek proszku.

Bibus Menos na targach Plastpol

W systemie Formiga P100 wykorzystywane są takie proszki jak poliamid, poliamid wzmacniany włóknem szklanym, poliamid wzmacniany włóknem węglowym, alumide (mieszanina poliamidu i proszku aluminiowego), polistyren (proszek do metody traconego wosku).

Materiały wykorzystywane w urządzeniu pozwalają na produkcję w pełni funkcjonalnych prototypów o dobrych właściwościach mechanicznych i termicznych. Dodatkowe wzmacnianie szkłem bądź włóknem węglowym podnosi odporność termiczną i wytrzymałość mechaniczną pozwalając na wykorzystanie takich części przy testach z wysokim obciążeniem termicznym. Z kolei materiał PA 2210 FR (flame resistant) pozwala drukować części o właściwościach ognioodpornych. Powyższe materiały dają użytkownikowi nieograniczone spektrum zastosowań. Większość obudów różnego typu urządzeń powstaje właśnie po analizie modeli wydrukowanych za pomocą drukarek 3D. Odbiorcą bez wątpienia może być cały sektor elektroniczny. Innym potencjalnym odbiorcą jest medycyna czy biura architektoniczne.

Warto wiedzieć, że uzyskane modele 3D odznaczają się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz termiczną. Oznacza to, że wytrzymują temperaturę dochodzącą nawet do 170 st. C. Urządzenie Formiga P 100 jest zatem idealnym rozwiązaniem w przypadku małych serii produkcyjnych, ponadto daje możliwość uzyskania skomplikowanych geometrycznie modeli trójwymiarowych. System jak wspomniano współpracuje z materiałami bazującymi na poliamidach oraz polistyrenach. Jego zaletą jest fakt, iż nie ma tu konieczności stosowania elementów podpierających tworzony model, a nieużyty w trakcie spiekania proszek jest recyrkulowany i ponownie wykorzystany w następnym procesie wydruku.

Urządzenie oferuje użytkownikowi kilka technicznych innowacji. Zostało zaprojektowane w celu tworzenia ścianek o maksymalnie dokładnej powierzchni. Doskonale dobrana średnica ogniskowania umożliwia budowanie ścianek o grubości ledwie 0,4 mm. Dlatego system ten idealnie nadaje się do tworzenia małych, filigranowych elementów elektronicznych itp. System dozowania i rozprowadzania proszku gwarantuje wysoką dokładność produktu oraz stabilność procesu.

System Formiga P100 firmy Bibus Menos

Jeśli chodzi o konkretne zastosowanie systemu to znajdują się tu takie przykłady jak choćby: formy do formowania wtryskowego tworzyw sztucznych, gotowe modele wytwarzane jednostkowo lub w małej serii, formy odlewnicze, pełnowartościowe narzędzia do produkcji seryjnej.

Czytaj więcej: Maszyny 480

brak
 

Pneumatyka, mechatronika, automatyka, drukarki 3D, hydraulika siłowa, technika szynowa, pompy i zbiorniki, projektowanie

Polska