System detekcji nieszczelności dla produktów w opakowaniach MAP  

System detekcji nieszczelności…

Integralność zgrzewu opakowań jest niezwykle ważna dla produktów bezglutenowych. Opakowania z atmosferą modyfikowaną (MAP - Modified Atmosphere Packing) powinny charakteryzować się odpowiednią szczelnością, aby zapobiec potencjalnemu zanieczyszczeniu krzyżowemu. W przypadku produktów, które nie zawierają konserwantów, zachowanie warunków stałości atmosfery ochronnej jest niezbędne. Z myślą o nich powstał system detekcji nieszczelności Ishida AirScan.

Produkująca makarony i produkty wypiekane szwajcarska firma Jowa AG, zwraca szczególną uwagę na to, by cykl wytwórczy produktów bezglutenowych obejmował zaawansowany łańcuch procesów, począwszy od wyjątkowo surowego nadzoru doboru składników, przez rygorystyczne wymogi w zakresie bezpieczeństwa produkcji, aż po wymóg pakowania produktów w pomieszczeniu sterylnym  tzw. "clean room". Procedury te pozwalają na ochronę produktów przed zanieczyszczeniem glutenem. Zachowanie warunków sterylności sprawia, że konserwanty stają się zbędne.

W pełni nienaruszona atmosfera modyfikowana tj. MAP ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania żywności bez glutenu i zapewnia gwarantowany okres przechowywania do 180 dni. To niezwykle istotne, ponieważ, jak wyjaśnia Rochus Liniger, Dyrektor Produkcji Jowa, żywność bezglutenowa jest podatna na zmianę konsystencji jeśli atmosfera ochronna nie jest taka, jaka być powinna.          

W firmie Jowa dla szerokiej gamy produktów (chleby, bułki i babeczki typu muffinka) stosuje się różnorodne formaty tacek termoformowanych. Potrzeba skutecznego wykrywania nieszczelności pojawiła się po tym, jak firma wdrożyła zautomatyzowany proces owijania folią na końcu linii pakowania. Wcześniej, w fazie ręcznego owijania folią, to pracownicy przeprowadzali wyrywkowe kontrole jakości według tzw. próbek losowych. Decyzja o wprowadzeniu zautomatyzowanego procesu wykrywania nieszczelności przyniosła duże zmiany.

- Szukaliśmy maszyny liniowej, która mogłaby pracować zarówno z dużą szybkością, jak i z pierwszorzędną niezawodnością oraz takiej, która w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, byłaby w stanie wychwytywać pojedyncze wadliwe opakowania - mówi Rochus Liniger.

Firma Itech AG reprezentująca firmę Ishida w Szwajcarii była jedynym dostawcą, który mógł zaoferować odpowiednie rozwiązanie. Był to rewolucyjny system liniowy Ishida AirScan, zaprojektowany w celu detekcji wycieków w opakowaniach stosujących MAP. Wysokowydajny system do wykrywania nieszczelności i wycieku dwutlenku węgla (CO2) wykorzystuje technologię laserową, sprawdzając każdą termoformowaną tacę produktową w czasie krótszym niż 20 milisekund.

AirScan Ishida wykrywa otwory o średnicy zaledwie 0,25 mm przy wydajności do 180 paczek na minutę. Wszelkie opakowania ze zidentyfikowanym wyciekiem są odrzucane z linii za pomocą potężnego podmuchu z dyszy powietrznej odrzutnika wprost do zamkniętego pojemnika na odpady. Pomimo generalnie niskiego współczynnik odrzutów w Jowa, zawsze istnieje ryzyko, że drobiny produktu dostaną się w miejsce zgrzewu, powodując nieszczelność. Opakowania  mogą również ulegać uszkodzeniom przez spieczone fragmenty wyrobów piekarniczych, których krawędzie potrafią być wyjątkowo ostre.

Maszyna Ishida AirScan charakteryzuje się łatwością obsługi i wymaga znikomej konserwacji. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian w ustawieniach przy zmianie produktu, z wyjątkiem sporadycznych regulacji ramienia o regulowanej wysokości i czujnika dla różnych wysokości opakowań. Kolejna korzyść, według uwag użytkowników, to spadek kosztów materiałowych, gdyż proces inspekcji jest całkowicie nieniszczący.

Proces integracji systemu AirScan z istniejącą linią pakującą w firmie Jowa przebiegł całkowicie bezproblemowo. Kompaktowy system został zainstalowany powyżej istniejącego przenośnika bez konieczności czasochłonnych modyfikacji w konfiguracji linii. System jest eksploatowany w trybie dwuzmianowym, a JOWA nie ukrywa zadowolenia ze swego wyboru.

Licząc od momentu instalacji AirScan, firma Jowa AG odnotowała redukcję wskaźnika zgłaszanych reklamacji ze względu na spleśnienie produktu. Rochus Liniger przyznaje, że inwestycja firmy w tą technologię dała błyskawiczny zwrot.


Reportaże

Forum