System kontroli rentgenowskiej do wykrywania zanieczyszczeń w płynach

System kontroli rentgenowskiej do wykrywania zanieczyszczeń w płynach
Firma Mettler Toledo Safeline wprowadziła na rynek nowy system kontroli rentgenowskiej służący do wykrywania zanieczyszczeń w płynach.

System kontroli rentgenowskiej o nazwie FluidCheK został zaprojektowany z myślą o producentach. Jest wyposażony w zaawansowane oprogramowanie do skanowania obrazów oraz możliwość wysyłania promieni rentgenowskich pod kątem. Rozwiązanie to zapewnia wysoką jakość kontroli.

System wykrywa gęste zanieczyszczenia, w tym tworzywa sztuczne, np. teflon i tworzywa gumowe, np. Viton. Powstał specjalnie do kontroli butelek i słoików szklanych, puszek metalowych oraz butelek PET. Jest szczególnie skuteczny w przypadku pojemników z wklęsłym dnem.

- Systemy rentgenowskie o poziomej wiązce prostopadłej niezbyt dobrze radzą sobie z kontrolowaniem obszaru podstawy pojemników szklanych i metalowych, których dno jest podwyższone lub ma kształt kopuły. Kopuła jest miejscem, w którym pojemnik ma największą gęstość, dlatego obszar podstawy jest widoczny na obrazie rentgenowskim. Stąd powstaje niebezpieczeństwo ukrycia zanieczyszczeń w martwych punktach wykrywania - tłumaczy Marek Rykojć, menedżer ds. kontroli produktów w Mettler Toledo Safeline. - W odpowiedzi na specjalne prośby podjęliśmy się opracowania systemu kontroli rentgenowskiej, który łączyłby w sobie optymalną jakość wykrywania zanieczyszczeń w opakowaniach zawierających płyny z maksymalną przepustowością linii produkcyjnej i łatwością obsługi. Wynikiem tego przedsięwzięcia jest właśnie system FluidCheK.

System kontroli rentgenowskiej do wykrywania zanieczyszczeń w płynach


FluidCheK charakteryzuje się nowatorskim podejściem do wykrywania zanieczyszczeń w płynach, które wyróżnia się wzmożoną kontrolą obszaru dna pojemnika. Podejście takie jest wysoce skuteczne, ponieważ zanieczyszczenia, jako obiekty o gęstości z reguły większej niż otaczający je płyn, opadają na dno pojemnika.

Zaletą skoncentrowania kontroli na podstawie pojemnika jest możliwość znacznego zbliżenia generatora promieni rentgenowskich do produktu, a więc zmniejszenia odległości, jaką musi pokonać promień rentgenowski, zanim dotrze do wykrywacza. Pozwala to poprawić jakość obrazu rentgenowskiego oraz zwiększyć czułość systemu i prawdopodobieństwo wykrycia zanieczyszczenia, co przekłada się na niespotykane bezpieczeństwo produktu. W celu zapewnienia niezrównanej jakości wykrywania zanieczyszczeń promień rentgenowski prześwietla podstawę pojemnika pod kątem, aby uniknąć martwych punktów i obszarów niewidocznych.

System FluidCheK powinien być umieszczony na końcu linii produkcyjnej, tak aby stanowił ostatni etap kontrolny, gwarantujący, że w procesie produkcji i pakowania do produktu nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Dzięki umożliwieniu dokładnej kontroli jakości system pomaga zachować firmom zgodność z przepisami lokalnymi i międzynarodowymi, wymaganiami sprzedawców detalicznych oraz praktykami analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP). System posiada też nowe oprogramowanie do wykrywania zanieczyszczeń pod nazwą XTP. Program analizuje każdy piksel w obrazie rentgenowskim, wykrywając nawet najmniejsze zmiany produktu.

W systemie FluidCheK wykorzystano opatentowaną przez firmę Safeline taśmę modułową zbudowaną z segmentów niewidocznych dla wykrywacza promieni rentgenowskich. Konstrukcja taśmy oraz słabe właściwości rozpraszania promieni rentgenowskich materiałów, z których została zbudowana, to cechy które zapewniają sprawny transport bez pogorszenia czułości wykrywania zanieczyszczeń.

System jest idealny do szybkich linii produkcyjnych obsługujących pojemniki szklane i puszki, ponieważ dzięki mniejszym odstępom zapewnia sprawniejsze przesuwanie produktów. Ponadto umożliwia łatwą integrację z istniejącymi przenośnikami modułowymi i łatwiejsze odrzucanie lub oddzielanie uszkodzonych paczek. Jeśli dojdzie do rozbicia szkła na linii, taśmę można łatwo usunąć w ciągu kilku minut w celu wyczyszczenia i wykonania innych czynności konserwacyjnych.

Ważną funkcją FluidCheK jest całkowicie bezkontaktowa kontrola. Produkty przechodzą przez maszynę nietknięte, nie ma więc problemów z ich przemieszczaniem czy uszkodzeniami etykiet.

Czytaj więcej: Maszyny 481 Opakowania 1108

brak
 

Firma jest dostawcą systemów do wykrywania zanieczyszczeń w opakowaniach

Polska