Sztuczna inteligencja to nie tylko dane

Sztuczna inteligencja to nie…

W ramach cyklu "Przyszłość technologii wtrysku" rozmawiamy z Guido Frohnhausem, dyrektorem zarządzającym ds. technologii w firmie ARBURG

Szybki rozwój technologii cyfrowych otworzył szeroko drzwi do ery Przemysłu 4.0. Jaki wpływ ma cyfryzacja na sektor wtryskarek i jak zmieniła ona podejście do procesów formowania wtryskowego?

Jako pionier w branży, firma ARBURG intensywnie prowadzi prace nad znalezieniem sposobów praktycznego wykorzystania cyfryzacji w celu podniesienia wydajności produkcji w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Dzięki technologiom wysokiej jakości, inteligentnemu systemowi sterowania oraz cyfrowym produktom i usługom, nawet trudne procesy technologiczne można zoptymalizować i zapewnić ich stabilność.

Wszystko to, co w odniesieniu do tych procesów wiązało się kiedyś ze znacznymi nakładami czasu, zaangażowaniem personelu oraz stosowaniem kontroli, obecnie staje się coraz prostsze, bardziej wydajne i niezawodne procesowo. I właśnie tego oczekują przetwórcy tworzyw sztucznych od nas, producentów maszyn - wykorzystania cyfryzacji oraz automatyzacji w celu ułatwienia ich codziennej pracy w dziedzinie formowania wtryskowego oraz zwiększenia opłacalności tej technologii. Aby tego dokonać, niezbędne są wszechstronnie połączone w sieć inteligentne wtryskarki, które znają produkowane przez siebie części, monitorują wykonywane procesy, sterują nimi w sposób adaptacyjny i aktywnie wspierają operatora w każdej sytuacji. Obejmuje to również obsługę wspomaganą przez asystenta i kompletną dokumentację.

Gromadzone dane dostarczają wielu informacji o procesie produkcyjnym. Dzięki nim możemy szybciej, i z większą wartością dodaną, opracowywać własne procesy, a także informować klientów m.in. o statusie i jakości poszczególnych zleceń. Już dziś jest to możliwe, np. przy wykorzystaniu systemu ARBURG Host Computer System (ALS) - naszego własnego systemu MES opracowanego specjalnie dla potrzeb formowania wtryskowego. Oprócz wtryskarek Allrounder można do niego podłączyć również wtryskarki innych producentów oraz np. maszyny do obróbki metalu czy urządzenia peryferyjne.

arb00172396-guido-frohnhaus-001790
Guido Frohnhaus, dyrektor zarządzający ds. technologii w firmie ARBURG

Wreszcie, co niemniej ważne, cyfryzacja jest niezbędna dla sprawnie funkcjonującej gospodarki o obiegu zamkniętym, a tym samym dla zrównoważonego i oszczędzającego zasoby naturalne wykorzystania tworzyw sztucznych jako cennego materiału nadającego się do recyklingu. W tym obszarze ARBURG jest zaangażowany chociażby w międzybranżową inicjatywę na rzecz recyklingu tworzyw sztucznych R-Cycle, która została nominowana do Niemieckiej Nagrody Innowacyjności dla Klimatu i Środowiska (IKU) 2022 w kategorii "Wykorzystanie zmian cyfrowych dla innowacji przyjaznych dla klimatu i środowiska". Celem tej inicjatywy jest wykorzystanie cyfrowego paszportu produktu do automatycznego rejestrowania właściwości istotnych dla recyklingu już na etapie produkcji, tak aby opakowania nadające się do ponownego przetwórstwa mogły być identyfikowane i rozdzielane według typu w sortowniach odpadów, w celu uzyskania wysokiej jakości recyklatów.

Nadal jednak są to zaledwie początki zaawansowanej cyfryzacji i, ogólnie rzecz biorąc, poziom dojrzałości w zakresie digitalizacji procesów formowania wtryskowego jest nadal bardzo zróżnicowany.

Budowa maszyn rozwija się podobnie jak przemysł motoryzacyjny - oprogramowanie i inteligentne technologie zyskują coraz większe znaczenie również w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Ale faktycznie, znajdujemy się dopiero na początku nowej ery. Wraz z naszymi klientami i partnerami rozpoczynamy podróż w kierunku transformacji cyfrowej. Ponieważ jednak cyfryzacja rozwija się w odmienny sposób w poszczególnych krajach, branżach i przedsiębiorstwach, chcemy wyjść naprzeciw wszystkim dokładnie tam, gdzie się obecnie znajdują. Naszym celem jest wspieranie naszych klientów, służenie im radą i pomocą, a tym samym tworzenie, że tak to ujmę, połączenia między nimi, naszymi maszynami i samą firmą ARBURG.

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233