Sztuczne lodowiska z tworzyw sztucznych

Sztuczne lodowiska z tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne znajdują swoje zastosowanie absolutnie wszędzie. Tej zimy ponownie jak grzyby po deszczu wyrosną sztuczne lodowiska, opierające się na wykorzystaniu polimerów.

Rodzajów sztucznych lodowisk jest wiele, dlatego nigdy pisanie o nich nie odnosi się do jednego konkretnego typu takiego obiektu. Dawniej sztuczne lodowiska wykonywano w postaci betonowej płyty, w której zalane były stalowe rury. Krążyło w nich kilkanaście ton solanki lub amoniaku. Zarówno jeden jak i drugi czynnik chłodniczy płynął w rurach mających właściwości korozyjne bardzo ograniczające żywotność instalacji. Lodowiska z rurami stalowymi były i są bombą ekologiczną z opóźnionym zapłonem. Korozja elementów stalowych może spowodować niekontrolowany wyciek solanki lub amoniaku, co dla centrum miast jest ogromnym kłopotem. Od niedawna alternatywą dla tych problemów jest właśnie tworzywowa technologia budowy sztucznych lodowisk.

Jednym z typów takich obiektów są syntetyczne lodowiska. W Stanach Zjednoczonych znane są one od 30 lat. Na rynek europejski trafiły dopiero w 2006 r., a do Polski na początku 2007 r.

Sztuczne lodowiska z tworzyw sztucznych

Ich konstrukcja opiera się na użyciu lodu syntetycznego. Jest to substytut lodu naturalnego w postaci specjalnie opracowanego tworzywa, które buduje taflę lodowiska. Jego właściwości ślizgowe stanowią 85 proc. poślizgu lodu naturalnego. Jest to wysoce wyspecjalizowany produkt powstały na bazie HDPE zachowujący dużą trwałość, ale na tyle plastyczny, aby można było uniknąć efektu rozjeżdżania się łyżew na boki. Taka nawierzchnia w przeciwieństwie do naturalnej cechuje się wieloletnią trwałością. Ponadto stale zachowuje suchość, co ma szczególnie duże znaczenie przy upadkach łyżwiarzy - nie przemakają.

Budowane w Polsce lodowiska syntetyczne bazują na specjalnych panelach. Panele powstają odpowiednio modyfikowanych tworzyw, prasowanych pod ciśnieniem w celu uzyskania odpowiedniej twardości i odporności. Panele posiadają specjalny system zamków ułatwiających szybki i sprawny montaż i demontaż, który odbywa się na zasadzie łączenia lub rozdzielania. Każdy panel może zostać wykorzystany dwukrotnie, po razie z każdej strony - co dodatkowo wydłuża czas użytkowania.

Używanie takich polietylenowych paneli prowadzi do oszczędności energii, jaka potrzebna byłaby do produkcji prawdziwego lodu. Co więcej panele nie wymagają żadnego schładzania, ani nie powodują konieczności korzystania z wody. Ponadto nie są stosowane przy nich żadne substancje agresywne, takie jak freon lub amoniak, które byłyby konieczne do produkcji sztucznie mrożonych powierzchni. Większość tego typu paneli całkowicie nadaje się do recyklingu.

Jeśli chodzi o główne zalety lodowiska syntetycznego to wymienić tu można brak podłączeń elektrycznych i wodnych, co prowadzi do eliminacji kosztów zużycia energii i wody oraz brak maszyn chłodniczych i orurowania. Lodowisko takie nie wymaga też maszyny do renowacji lodu. Pielęgnacja tafli wymaga jedynie codziennego odkurzenia zwykłym odkurzaczem oraz napylenia silikonem co 10 dni.

W Polsce sztuczne lodowiska stały się niezwykle popularne. Powstają od jakiegoś czasu niemal w każdym większym mieście. Czas ich budowy to kilka dni. Mogą mieć dowolną wielkość.