Technologia FiberForm firmy KraussMaffei

Technologia FiberForm firmy…
Podczas targów Fakuma firma KraussMaffei zaprezentowała między innymi technologię FiberForm służącą do przetwórstwa tworzyw termoplastycznych wzmacnianych włóknami w produkcji seryjnej. Na wtryskarce CX 300-1400 produkowane były obudowy do poduszek powietrznych dla firmy Takata AG, dostawcy rozwiązań motoryzacyjnych, w cyklu o długości poniżej 40 s.

W procesie FiberForm technologia formowania wtryskowego połączona jest z technologią termoformowania półproduktów kompozytowych. W procesie tym półprodukty z włóknami ciągłymi lub tkaniny impregnowane z termoplastyczną matrycą są podgrzewane, a następnie kształtowane w formie i obtryskiwane. Produkowane w ten sposób komponenty odznaczają się dużą wytrzymałością.

Podobnie jak w przypadku formowania wtryskowego, proces FiberForm jest łatwy do zautomatyzowania. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym podczas targów było użycie w tej aplikacji dwóch robotów linearnych LRX w układzie TwinZ - obydwa urządzenia umiejscowione były na tej samej osi Z. Współpracując ze sobą, roboty przekazują do podgrzania półprodukty - kompozytowe arkusze, oraz wyciągają z formy gotowe produkty. Ruchy robotów oraz jednostka podawania arkuszy kompozytowych są zintegrowane w standardowym gnieździe CX 300. Dzięki temu rozmiar instalacji zredukowany może być nawet o 40 proc. Cała automatyka sterowana jest za pomocą systemu kontroli MC6 Multitouch.


Dodatkowo w prezentowanej na targach linii zwraca uwagę sekcja kontroli jakości. Przed umiejscowieniem na taśmie komponenty są ważone, a informacja o ich ciężarze przekazywana jest do systemu kontrolnego, który na podstawie zdefiniowanej tolerancji przyjmuje bądź odrzuca produkt.


Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 54-614 Wrocław, Sokalska 2