Technologia Inline Printing

Technologia Inline Printing
Firma Orion Znakowanie Towarów wprowadza na rynek rozwiązania dotyczące druku w technologii termotransferowej. Technologia Inline Printing jest szczególnie atrakcyjna dla producentów opakowań artykułów spożywczych.

Termotransferowe taśmy barwiące wykorzystywane są do zadruku zmiennych informacji na wszystkich rodzajach opakowań foliowych. Technologia Inline Printing jest szczególnie atrakcyjna dla producentów artykułów spożywczych.

Druk w technologii termotransferowej pozwala na samodzielne nanoszenie bezpośrednio na opakowanie informacji w postaci zmiennej numeracji, prostej grafiki, a nawet kodów kreskowych. Taśma termotransferowa powleczona jest czułym na temperaturę barwnikiem. Taśma przesuwa się po głowicy drukarki, która nagrzewa się w ułamku sekundy i powoduje przenoszenie farby na powierzchnię opakowania. Ponieważ druk następuje pod wpływem wysokiej temperatury cechują go dobra jakość i wysoka odporność na ścieranie, zdrapywanie oraz działanie środków chemicznych.

Inline printing umożliwia uzupełnienie uniwersalnego opakowania foliowego i to przed zapakowaniem w nie towaru o informacje, które ulegają częstej zmianie. W szybki i bezpieczny sposób można nanieść np. aktualną datę ważności, kod kreskowy, skład produktu. Na rolce nawinięta jest folia z uniwersalnym projektem, na nią nadrukowywane są dodatkowe informacje w zależności od konkretnego produktu. Nie trzeba zmieniać całego opakowania, znakowanie dostosowane jest do aktualnych potrzeb.

Do druku w technologii Inline polecane są taśmy woskowo-żywiczne typu Codpack lub Flexpack. Jeśli nadruk ma być wyjątkowo trwały lepiej zastosować taśmy ResinPack. Proponowane materiały to cienkie poliestrowe folie, szczególnie atrakcyjny pomysł dla producentów żywności. Taśmy Codpack posiadają atest i mogą być używane w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Są więc bezpieczne, można je do nadruków wewnątrz opakowania.

Warto dodać że podobny efekt można uzyskać dzięki technologii Ink-jet lub Hot-stamping. W Ink-jet materiałem eksploatacyjnym jest czarny tusz, który umożliwia charakterystyczny, mało estetyczny, punktowy nadruk. Hot-stamping wymaga zaś zastosowania matryc, co wydłuż proces produkcji. W obu przypadkach nadruk możliwy jest tylko w jednym wierszu i nie można nadrukować kodu kreskowego. Technologia Inline printing pozwala efektywnie obejść te ograniczenia.

Firma Orion specjalizującej się w technikach znakowania produktów przy pomocy etykiet.

Czytaj więcej: Etykiety 97