Technologia WetFlex dla rynku opakowań

WetFlex to nowa technologia druku fleksograficznego przeznaczona do stosowania na rynku opakowań miękkich. Jej wprowadzeniem zajmuje się firma Sun Chemical. Premierowy pokaz WetFlex odbył się na czerwcowych targach drupa w niemieckim Düsseldorfie.

WetFlex to przełomowa technologia w zakresie fleksograficznego druku na mokro. Została stworzona, specjalnie po to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku opakowań miękkich związanym z jakością druku, wydajnością i redukcją negatywnego wpływu na środowisko. WetFlex korzysta z farb opartych na nowej technologii Energy Curable, stworzonej przez Sun Chemical.

W jaki sposób opakowania korzystają z nowej technologii?

Podczas targów drupa 2008 farby WetFlex nanoszone techniką na mokro, w maszynie współpracującej z Sun Chemical firmy Comexi Common Impression (CI) były błyskawiczne utrwalane poprzez naświetlanie wiązką elektronów w systemie EZCure-DF EB zainstalowanym w końcowej części tej maszyny. Cały proces zapewniał szybki, wydajny druk opakowań spożywczych oraz niski stopień migracji pozbawiony lotnych związków organicznych i nie emitujący CO2.

Klientem, który już korzysta z procesu WetFlex jest firma Schulz Konstantin Druck. Jej szef Jürgen Schulz mówił na targach drupa: - Od kiedy używamy procesu WetFlex, pojawiło się w naszej działalności wiele nowych możliwości biznesowych. Możemy teraz drukować szybko i wydajnie opakowania na żywność wysokiej jakości przy zastosowaniu farb o niskim poziomie migracji, pozbawiony lotnych, organicznych związków chemicznych. WetFlex pozwala również dość łatwo dostosować się do rosnącej liczby przepisów dotyczących środowiska, pomaga też obniżyć poziom emitowanego dwutlenku węgla. Z naszego doświadczenia wynika, że drukarnie wykorzystujące WetFlex dla swoich opakowań mogą osiągnąć wiele korzyści przy względnie niedużych nakładach.

Sun Chemical zademonstrowało na drupie również linię innowacyjnych rozwiązań w zakresie farb graficznych, pigmentów i lakierów przeznaczonych do produkcji opakowań. Znajdują się wśród nich farby fleksograficzne, wklęsłodrukowe, utrwalane energią, cyfrowe i offsetowe, jak również stosowane w szerokim zakresie rozwiązania workflow dla tej branży, w tym systemy zarządzania barwą SmartColour, oprogramowanie do ochrony marki, cyfrowe maszyny FastJet i nowe funkcjonalne technologie lakierowania.