Technologia waterless do zadruku tworzyw sztucznych

Technologia waterless do zadruku tworzyw sztucznych
Dotychczas chętnie wykorzystywana w sektorze zadruku płyt DVD i kart bankomatowych technologia waterless zyskuje coraz większe zainteresowanie w branży druku opakowań z tworzyw sztucznych.

Waterless printing to najnowszą technologię nadruku stosowana na tworzywach sztucznych. Ta nowatorska technika druku offsetowego bez nawilżania wymaga stosowania specjalistycznych płyt offsetowych z warstwą silikonową o własnościach oleofobowych. Dzięki niej można też zadrukowywać materiały, które do tej pory przy zastosowaniu tradycyjnych metod druku offsetowego skutecznie opierały się farbie drukarskiej - chodzi przede wszystkim o blachę i tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji opakowań.

Przy procesie wykonywania płyt drukarskich stosowana jest laserowa naświetlarka, która eliminuje konieczność prowadzenia procesu naświetlania klisz, a następnie wywoływania i utrwalania obrazu na kliszy, co powoduje powstanie dużej ilości chemicznych ścieków.

Głównym aspektem proekologicznym technologii waterless jest eliminacja wody i alkoholu izopropylowego z procesu drukowania oraz znaczna redukcja odpadów materiałów podczas uruchamiania produkcji przy każdym nowym wzorze graficznym. Technologia waterless gwarantuje większy kontrast zadruku i intensywność barw oraz większą odporność mechaniczną zadruku.

Metoda, o której mowa została opracowana przez japońską firmę Toray Industries, która w tej chwili zajmuje się jej wdrażaniem na całym świecie.

Czytaj więcej: Drukowanie 48 Technologie 458