Termin "plastik jednorazowego użytku” szkodliwy dla recyklingu

Termin "plastik jednorazowego…

Ostatnie badania przeprowadzone przez brytyjską organizację Natural Source Waters Association wyraźnie pokazują, że należy uważać na terminologię stosowaną w komunikacji dotyczącej tworzyw sztucznych i recyklingu. NSWA twierdzi, że np. termin "plastik jednorazowego użytku" jest zbyt często powtarzany i co gorsza brytyjscy konsumenci wcale go nie rozumieją.

I tak 46% respondentów badania stwierdziło, że ich zdaniem termin ten oznacza, że tak opisany przedmiot powinien trafić na składowisko odpadów lub zostać poddany recyklingowi energetycznemu. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że za "plastik jednorazowego użytku”, oprócz mieszadełek, patyczków, wacików itp., badani uznali również ... butelki PET, które w 100% podlegają recyklingowi.

NSWA uważa również, że nadmierne stosowanie tego terminu bez zastanowienia się nad niezamierzonymi konsekwencjami może tłumaczyć, dlaczego 30% respondentów nie posiada wiedzy, że plastikowe butelki do napojów nadają się do recyklingu. 

- Jeśli naprawdę chcemy poprawić wskaźniki recyklingu, musimy używać jasnego, pozytywnego języka - twierdzi Bryan McCluskey, dyrektor ds. obiegu zamkniętego w NSWA. - Termin "tworzywa sztuczne jednorazowego użytku" nie ułatwiają ludziom prawidłowego postępowania z plastikowymi butelkami.

Całe to zamieszanie może mieć niekorzystny wpływ na wskaźniki recyklingu tworzywowych pojemników na napoje w Wielkiej Brytanii - uważa McCluskey.

Tym bardziej, że firmy coraz częściej używają tworzyw sztucznych z recyklingu w swoich opakowaniach. Liderami w tej dziedzinie są firmy dostarczające wodę ze źródeł naturalnych, a niektóre firmy członkowskie NSWA stosują w swoich opakowaniach nawet do 100% surowców wtórnych.

- Nasi członkowie chcą korzystać z materiałów pochodzących z recyklingu. Współpracujemy z rządami Szkocji i Wielkiej Brytanii nad wprowadzeniem systemów kaucyjnych - dodaje McCluskey.

Aby poprawić wskaźniki recyklingu, bardzo ważny jest pozytywny komunikat, który zachęca ludzi do oddawania do recyklingu przedmiotów takich jak butelki na napoje PET. Pomoże to uchronić je przed wyrzuceniem na wysypiska lub, co gorsza, bezpośrednio do środowiska naturalnego.

JL

Źródło: naturalsourcewaters.org.uk