Torby foliowe będą wycofywane

Torby foliowe będą wycofywane
Rozpoczyna się walka z handlowcami używającymi do pakowania swoich produktów foliowych toreb. Już od piątku w sklepach sieci IKEA będzie to zabronione. Nad zakazem zastanawiają się też samorządowcy w wielu miastach całego kraju.

O całej sprawie informuje m.in. serwis Polskapresse oraz Dziennik.

Z używania foliowych toreb wycofują się już niektóre sklepy warszawskie. Od 14 września zrobi tak m.in. IKEA. Zastąpi folię opakowaniami papierowymi, za które jednak trzeba będzie płacić - do tej pory klienci sieci mieli do wyboru darmowe reklamówki albo papierowe torby za 60 i 90 groszy w dwóch rozmiarach. To samo chce zrobić sieć delikatesów Bomi. Papierowe płatne torby pojawią się również na stacjach benzynowych. Pierwsza wprowadzi je grupa Lotos.

Podobne obostrzenia mają być nie tylko w stolicy, ale również w Łodzi. Tam walkę z jednorazowymi foliowymi torebkami rozpoczyna samorząd. Pomysły radnych zakładają, że sprzedawca, który zapakuje klientowi towar w jednorazową foliową torebkę, zapłaci nawet 5 tys. zł grzywny.

Wprowadzenie zakazu ma zachęcić sklepikarzy do pakowania towaru w ekologiczne torby papierowe. Nowy przepis nie oznaczałby jednak, że towarów pakowanych w folię nie będzie w sklepach w ogóle. Nadal można by używać torebek foliowych w sytuacji, gdy są one niezbędnym opakowaniem towaru, np. mięsa, truskawek. Ale już pieczywa czy jabłek nie.

Z ekologicznego punktu widzenia zakaz używania foliowych toreb ma sens.

Sama tylko Warszawa zasypywana jest dziennie prawie 2 milionami takich opakowań. Rocznie to ponad 120 tys. ton.

Jak z problemem radzą sobie zachodnie państwa?

We Francji, żeby zapakować zakupy w supermarketach, trzeba przyjść z własną torbą, albo kupić na miejscu siatkę wielokrotnego użytku. Sklepy, które oferują klientom foliowe reklamówki, płacą karny podatek. Podobnie jest w Danii, Irlandii, Szwajcarii i Niemczech.

torba greenbag


W Polsce natomiast większość foliowych reklamówek trafia do koszy na śmieci, choć w Warszawie jest 5,5 tys. pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Kontenery często są puste, a reklamówki lądują na wysypiskach. Rozkładają się tam nawet 400 lat. Są też niebezpieczne dla ptaków, które połykają pływające po Wiśle foliowe reklamówki, myląc je z rybami.

Według danych organizacji ekologicznej Zielone Mazowsze samochód może przejechać 115 metrów na ropie, która została wykorzystana do wyprodukowania jednej foliowej torebki.

Trend związany z wprowadzaniem ekologicznych toreb zaczynają już wykorzystywać firmy wprowadzające na rynek tego typu produkty. W tym roku dwie z nich zrobiły ogólnopolskie kampanie reklamowe, które miały zachęcić klientów do korzystania z ekologicznych siatek. Firma Bayer zaprezentowała lnianą torbę zaprojektowaną przez Odzieżowe Pole, a firma Gam zaczęła lansować modę na zielone torby z polipropylenu nazywane greenbag.

Czytaj więcej: Folia 291


mario737
mario737

Wysłany: 2007-09-13 13:07:57

"ekologiczne torby papierowe"?a co na to miłośnicy lasu?

siateczka
siateczka

Wysłany: 2007-09-28 17:50:34

Niech lepiej zorganizują jakieś dotacje dla firm przetwarzających folie.Na wysypiskach lata tego tysiące a chętnych do zbierania nie ma.Pozatym już widze jak klijęt zapłaci 3 zł za papierową torbe, chyba że taki co robi zakupy w tej beznadziejnej ikei.Chodzi z tą torbą wtedy jak piepsz... pinki łinki.Cała ta afera to wynik tylko i wyłacznie nadchodzącej kampani.Skończyły się im tematy to znależlim nowy te zasrane komuchy.Ja sobie chyba zrobie torbe z pnia drzewa i dłutem wyskrobie na niej ryj kaczynskiego.

Paptom
Paptom

Wysłany: 2009-04-11 19:37:44

Na pewno z czasem torby foliowe zostaną zastąpione torbami papierowymi. Jeśli już teraz myślicie o zmianach to warto skontaktować się z producentem, np. firmą Papirus Świecie

http://www.papirus.org.pl

Kamila_s
Kamila_s

Wysłany: 2009-07-13 11:24:08

Witam!

Z przykrością stwierdzam, że dezinformacja jest dziś mocną bronią. Zgodnie z prowadzonymi ekobilansami torby foliowe są dużo mniej szkodliwe dla środowiska od toreb papierowych. Na środowisko należy patrzeć kompleksowo, biorąc pod uwagę zużycie energii, surowców, emisję gazów itd. Torby polimerowe mogą być jeszcze bardziej ekologiczne pod warunkiem, że zostanie zorganizowana zbiórka tego rodzaju odpadu i będą one poddawane recyklingowi materiałowemu.