Tworzywa w inteligentnych opakowaniach

Tworzywa w inteligentnych… Eksperci ze stowarzyszenia PlasticsEurope zauważają, że dzięki opakowaniom żywności wyposażonym w systemy identyfikacji radiowej RFID, konsumenci będą mogli uzyskać informacje na temat jakości i stanu produktów.

Efektywne opakowanie, przedłużające trwałość artykułów spożywczych, ma kluczowe znaczenie jako środek zapobiegający marnotrawieniu żywności. Innowacyjne opakowania z tworzyw sztucznych chronią żywność podczas transportu z gospodarstwa rolnego aż do supermarketu, wydłużają okres jej przydatności do spożycia oraz zmniejszają straty, zarówno na półkach sklepowych, jak i w lodówkach.

W krajach rozwijających się około 50 proc. żywności marnuje się na drodze z gospodarstwa rolnego do sklepu. W krajach rozwiniętych ten odsetek został zmniejszony do 2-3 proc. dzięki połączeniu rozwiązań logistycznych i rozwiązań w zakresie opakowań.

Wciąż jednak jedna trzecia całej żywności kupowanej w krajach, takich jak Wielka Brytania, czy Włochy, jest marnowana. Dzięki innowacyjnym opakowaniom z tworzyw sztucznych straty te można jednak zmniejszyć. Inteligentne opakowania z tworzyw sztucznych dają w tym zakresie nieograniczone możliwości. Przykładowo, opakowania o właściwościach barierowych nie dopuszczają do kontaktu mięsa z tlenem, wydłużając tym samym okres przydatności mięsa do spożycia o dwa tygodnie.

Dzięki opakowaniom z polimerów przewodzących z wbudowanymi czipami RFID (system identyfikacji radiowej) konsumenci będą mogli uzyskać informacje na temat jakości i stanu produktów. Rozwiązania w zakresie inteligentnych opakowań, zawierające elektroniczne czipy mają uwzględniać różne wskaźniki świeżości wyrobów, co w efekcie pozwoli zmniejszyć marnotrawstwo żywności, a tym samym zredukować emisję dwutlenku węgla.

Opakowania to innowacyjna dziedzina, w której opracowywanych jest wiele nowych metod pakowania wnoszących korzyści. Przykładem najczęściej obecnie wykorzystywanych opakowań funkcyjnych są opakowania, które uniemożliwiają fałszowanie i podrabianie produktów. Są one wyposażone w zamknięcia chroniące przed dziećmi, czy w systemy śledzenia towarów w łańcuchu dostaw. Kolejny przykład to systemy pozwalające bez otwierania opakowania wykryć uszkodzenia bądź określić stan delikatnych produktów.

- Inteligentne opakowania przyczynią się również do poprawy wskaźników recyklingu. Prowadzone są prace nad stworzeniem opakowań nadających się do całkowitego recyklingu, bądź odzysku. Aby zachęcić konsumentów do odpowiedzialnego postępowania i wspomóc właściwe postępowanie z odpadami opakowaniowymi, można wykorzystywać chipy RFID ułatwiające ich sortowanie zarówno w domu, jak i w zakładach przemysłowych – tłumaczą przedstawiciele PlasticsEurope.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum