Ultrawydajne przezbrajanie z Bottle Switch

Ultrawydajne przezbrajanie…

Koncentrując się na maksymalizacji czasu pracy bez przestojów i wydajności produkcji w branży opakowaniowej, firma Sidel wykorzystała najnowszą technologię automatyzacji do opracowania Bottle Switch - innowacyjnego rozwiązania dla procesu przezbrajania.

Rozwiązania Bottle Switch zostały zaprojektowane dla serii Sidel EvoBLOW i mogą być stosowane w grawimetrycznych podajnikach preform, piecach i kołach rozdmuchowych, aby przyspieszać zmiany wykończenia szyjki preformy i kształtu butelki. To innowacyjne rozwiązanie oferuje wydajną opcję wyboru i zastosowania odpowiedniego procesu i konfiguracji sprzętu dla każdej jednostki magazynowej (SKU - Stock Keeping Unit), przy skróconym czasie przezbrajania oraz wysokiej precyzji i powtarzalności operacji. Doskonałą jakość butelek i wysoką wydajność produkcji można osiągnąć od razu po każdej zmianie - z wydajnością sięgającą 98%.

Szybkie, łatwe i powtarzalne przezbrojenia

Bottle Switch został zaprojektowany w celu zapewnienia optymalizacji przezbrojeń i maksymalizacji potencjału wysoce elastycznych maszyn rozdmuchujących firmy Sidel. Niezawodne i łatwe w obsłudze rozdmuchiwarki firmy Sidel oferują prostotę obsługi bez negatywnego wpływu na dokładność procesu produkcji. Dedykowane napędy obsługują automatyczne, mechaniczne pozycjonowanie elementów dla grawimetrycznych szyn podających preformy, a także wspomagają regulację poziomą modułów grzewczych pieca i osłon chłodzących. Całość uzupełnia uproszczona ręczna obsługa, która wymaga minimalnej interwencji człowieka. Zegary cyfrowe umożliwiają beznarzędziowe ręczne pozycjonowanie, natychmiast zatwierdzając nowe ustawienia regulacji rolek podających preformy, a także pionowej regulacji modułów grzewczych pieca i osłon chłodzących. Bottle Switch został opracowany pod kątem zapewnienia w pełni zrobotyzowanej wymiany form, przeprowadzanej przez robota z podwójnym uchwytem na formy. Przechowuje każdą specyfikację SKU w recepturach procesowych, które są dostępne za pośrednictwem interfejsu człowiek-maszyna (HMI - Human-Machine Interface), dzięki czemu całe programy przezbrojeń można zapisać i scentralizować, aby powtarzać ich przeprowadzanie w dowolnym momencie.


bottle-switch-sidel-gallery-02
Fot.: Sidel

Znaczna oszczędność czasu

W porównaniu ze standardowym ręcznym przezbrajaniem, całkowity czas przezbrajania przy zastosowaniu Bottle Switch można skrócić o 75%, a rozwiązanie pozwala na wyprodukowanie do 13,2 miliona butelek rocznie (dane w oparciu o rozdmuchiwarkę SBO 24 [1]). Po zastosowaniu w podajniku preform i piecu, Bottle Switch umożliwia przezbrojenie w zaledwie 17 minut (w porównaniu z 1 godziną i 5 minutami przy obsłudze ręcznej). Ten zautomatyzowany i uproszczony system skraca również czterokrotnie czas przezbrajania formy - do zaledwie 30 sekund (w porównaniu z 2 minutami w przypadku standardowej ręcznej wymiany form). Bottle Switch nie tylko zmniejsza ryzyko wypadku, ale także oferuje efektywne i zoptymalizowane wykorzystanie pracy ręcznych operatorów.

[1] Dane firmy Sidel 2022