Unilever może zaoszczędzić 730 tys. euro

Koncern Unilever sięgnął po opracowany przez spółkę PIAB zamknięty system transportu, dzięki czemu jest w stanie ograniczyć w ciągu roku aż o 730 tys. euro swoje straty.

Unilever to producent m.in. artykułów żywnościowych. W Polsce większość jego produktów wytwarzana jest w czterech fabrykach w Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy oraz Baninie koło Gdańska. PIAB to z kolei firma, której systemy znajdują zastosowanie również w przemyśle opakowaniowym. Dostarcza m.in. produkty i rozwiązania próżniowe.

Niedawno obie firmy zawiązały współpracę. Unilever poszukiwał bowiem nowego rozwiązania do transportu opakowań herbaty w jednym ze swoich obiektów. - Przez lata widzieliśmy jak wzrasta szybkość rozwiązań do przenoszenia i pakowania. Jest to związane bezpośrednio ze zwiększeniem szybkości dokonywania zmian wymaganych dla wprowadzania nowych produktów i pakowania na linii produkcyjnej - tłumaczą przedstawiciele firmy Unilever.

Z tego powodu poszukiwali rozwiązania gwarantującego uzyskanie wysokiej szybkości transportu opakowań, który byłby w stanie zastąpić system dotychczas stosowany. Zmiana była konieczna, bo do tej pory Unilever tracił na każdej zmianie blisko 100 kg surowca. Produkowana przez firmę herbata była transportowana w specjalnych opakowaniach przez przenośnik taśmowy na odległość ponad 15 metrów i wysokość 5,5 metra, osiągając wydajność 3 ton na godzinę. Jednak używany przez firmę podajnik kubełkowy okazywał się nieskutecznym rozwiązaniem. Psuł się bowiem średnio raz na miesiąc, co kończyło się prawie pełnym dniem roboczym przestoju mieszalnika i całej linii produkcyjnej. Feralny przenośnik kubełkowy upuszczał także podczas każdej zmiany około 100 kg herbaty. Stanowiło to dwa procent codziennego produktu, albo w przeliczeniu na pieniądze oznaczało stratę 5, 2 tys. euro miesięcznie na wartości surowców. Dodatkowym problemem był też pył emitowany z otwartego systemu transportowego.

Z uwagi właśnie na te problemy Unilever zdecydował się na współpracę z firmą PIAB, która miała dostarczyć mu rozwiązanie zwiększające produktywność oraz redukujące przestoje i straty produktu. W odpowiedzi PIAB dostarczył dwa urządzenia transportowe wyposażone w systemy odpylające zapewniające czystość na hali. Już pierwszy okres korzystania z nowego systemu przyniósł korzyści. Udało się wyeliminować przestoje, które powodował miesięczne straty w wysokości 8,4 tys. euro. Łącznie, jak szacują przedstawiciele Unilever, nabycie nowego systemu pozwoli firmie na oszczędności rzędu 730 tys. euro.