Velothene poprawia plastyczność stopu

Velothene poprawia plastyczność stopu
Krakchemia wprowadziła na polski rynek nowy dodatek do tworzyw sztucznych o nazwie Velothene.

W przypadku formowania wtryskowego tworzyw sztucznych czas cyklu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o kosztach produkcji formy. Można go skrócić poprzez stosowanie niewielkich ilości odpowiednich dodatków, które poprawiają plastyczność stopu. Takim dodatkiem jest właśnie Velothene.

Szczególne duże znaczenie zyskuje on np. przy wykorzystaniu go w produkcji różnego typu pojemników. To ważne, bo przecież znalezienie opakowań z tworzyw sztucznych produkowanych w technologii formowania wtryskowego nie jest trudne, co oznacza że są wytwarzane masowo.

Są one najczęściej wykonywane z polietylenu lub z polipropylenu. Obydwa te tworzywa o bardzo prostej strukturze, składają się tylko węgla i wodoru i są dostępne w wielu wariantach oraz stanowią ponad połowę najpopularniejszej klasy polimerów. Polietylen i polipropylen są tworzywami termoplastycznymi, co oznacza, że są oferowane w postaci granulatu, z którego powstaje stop służący do produkcji folii, płyt i innych dowolnych form.

Nowy dodatek do tworzyw sztucznych

Należą one do częściowo krystalicznych tworzyw, topią się w temperaturze ok. 140 st. C lub 170 st. C tworząc gęstą ciecz. Ich lepkość jest bardziej zbliżona do lepkości miodu niż wody.

Wysoka lepkość stopów tworzyw sztucznych wynika z ich molekularnej struktury. Polimery są długimi, nitkowatymi cząsteczkami zbudowanymi z kilku do dziesięciu tysięcy powiązanych ze sobą monomerów. Im dłuższe są cząsteczki, tym bardziej lepki jest stop polietylenu lub polipropylenu.

Wraz ze wzrostem temperatury spada wyraźnie lepkość stopu. Dlatego też typowe temperatury obróbki polietylenu i polipropylenu wynoszące ok. 220 st. C - 260 st. C są znacznie wyższe od temperatury topnienia. Zbyt wysokie temperatury obróbki mogą prowadzić do uszkodzeń tworzywa sztucznego, a nawet do lokalnych nadpaleń.

Kolejna wada wysokich temperatur obróbki wynika z typowego dla tworzyw sztucznych słabego przewodnictwa cieplnego. Szczególnie przy formowaniu wtryskowym, gdzie wytwarzany przedmiot musi ulec schłodzeniu w zamkniętej formie, czas schładzania stanowi znaczną część całego czasu cyklu produkcyjnego.

Czytaj więcej: Dodatki do tworzyw 90

Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie
 

Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie

Polska