W niemieckim sektorze maszyn do przetwórstwa powiało optymizmem

W niemieckim sektorze maszyn do przetwórstwa powiało optymizmem
Poprawiają się perspektywy dla niemieckiego przemysłu maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Po serii alarmujących prognoz tym razem branżowa organizacja VDMA zrzeszająca producentów maszyn ma dobre wieści. Czwarty kwartał ubiegłego roku niemieccy producenci zamknęli 35 proc. wzrostem zamówień na swoje produkty.

Październik ubiegłego roku był pierwszym od ponad roku miesiącem dla niemieckiego przemysłu maszynowego dla przetwórstwa tworzyw sztucznych, w którym odnotowano wzrost zamówień. Trend ten utrzymał się przez dla ostatnie miesiące ubiegłego roku. Wiele wskazuje również na to, że nie wyhamował w pierwszym kwartale 2010 r. – Bodziec przyszedł z krajów spoza Europy. Gdybyśmy bowiem analizowali jedynie zamówienia od klientów z Niemiec i strefy euro to wyniki były gorsze od tych z ubiegłych lat – przyznaje Ulrich Reifenhäuser, szef VDMA.

Warto powiedzieć, że jesienią 2008 r. niemiecki przemysł maszyn dla przetwórstwa tworzyw sztucznych był jedną z pierwszych gałęzi, która najmocniej została dotknięta kryzysem ekonomicznym. W całym 2009 r. zamówienia na tego typu maszyny spadły o 28 proc. w porównaniu do roku 2008. Podsumowanie ostatniego kwartału napawa jednak niemieckich producentów optymizmem.