Wraca temat foliówek

Wraca temat foliówek
Sprawa opłaty za opakowania foliowe po kilku miesiącach przerwy znów stała się tematem prac Ministerstwa Środowiska.

Latem resort środowiska wycofał się z przygotowanych przez siebie zapisów, wedle których za jednorazowe opakowanie z tworzyw sztucznych, czyli popularną foliówkę wydawaną dotychczas za darmo, klienci musieliby płacić do 40 gr. Zdaniem ministerstwa tego typu opakowań jest za dużo w obiegu, należy więc ograniczyć ich liczebność i negatywny wpływ na środowisko. Pomysłów ministerstwa nie zaakceptował jednak premier Donald Tusk, tłumacząc że przygotowane regulacje wpłyną na pogorszenie się sytuacji producentów tego typu opakowań.

Minęło kilka miesięcy i ministerstwo środowiska wraca do swoich pomysłów. Tym razem powrót tłumaczy nie tylko kwestiami ekologicznymi i chęcią lepszego gospodarowania odpadami, ale też chce usankcjonować obecny porządek. Oto bowiem rozpoczęta kilka miesięcy temu batalia o foliówkę doprowadziła do sytuacji, że w sklepach i tak przestała być ona darmowa, a klienci muszą za nią płacić. Z tą jednak różnicą, że zysk idzie do kieszeni właścicieli sklepów, a nie tak jak planowano na budowę systemu składowania odpadów w Polsce.

Nowa ustawa ma to zmienić i zniwelować dodatkowe źródło dochodów dla sklepów. W założeniach do projektu ustawy uwzględniono ponownie możliwość nałożenia opłaty na torebki foliowe i zastrzeżono, że sklepy będą musiały się z niej rozliczać. Pobraną opłatę recyklingową sklep będzie musiał odprowadzać do urzędów marszałkowskich.

Nowy projekt zakłada, że opłata recyklingowa za foliowe torebki będzie obowiązywać od 2015 r.

Zdaniem samych zainteresowanych, czyli producentów foliówek z tworzyw sztucznych, kwestia torebek jest tematem zastępczym, ponieważ stanowią one mniej niż 1 proc. odpadów składowanych na wysypiskach śmieci. Przeciwko pomysłom resortu tak jak kilka miesięcy temu protestuje stowarzyszenie Koalicja na rzecz Opakowań Ekologicznych (KOEKO), które grupuje producentów opakowań polietylenowych.

Sprzeciwia się brakowi jasnych i przejrzystych zasad tworzenia polityki w dziedzinie opakowań. Zdaniem KOEKO Ministerstwo Środowiska kilkakrotnie zmieniało diametralnie podejście do opłaty recyklingowej. - Nie rozumiemy, dlaczego kwestia ta wróciła ponownie pod obrady rządu. Nie znamy żadnych nowych analiz naukowych i statystycznych, które uzasadniałyby zmianę stanowiska Ministerstwa Środowiska – oceniają członkowie stowarzyszenia KOEKO.