Wręczono nagrody w konkursie Złap Zająca

Wręczono nagrody w konkursie Złap Zająca
Podczas trwających w Poznaniu targów Poleko wręczono nagrody w czwartej edycji konkursu fotograficznego Złap Zająca. Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”, który jest organizatorem konkursu, zaprosił na przygotowaną przez siebie uroczystość także przedstawicieli naszego serwisu Plastech.pl.

Konkurs „Złap Zająca” to inicjatywa wymyślona przez Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Biorą w nim udział pracownicy firm będących realizatorami Programu „Odpowiedzialność i Troska” . Cel zabawy to dostrzeganie walorów przyrodniczych najbliższego otoczenia, promowanie idei społecznej ochrony przyrody, odkrywanie miejsc przyrodniczo cennych.

Tym razem swoje prace przesłali pracownicy 19 firm zrzeszonych w Programie: Anwilu, Arnaud Polska, Basell Orlen Polyolefins, BASF Polska, Branżowej Organizacji Odzysku, Fosfan, IMCD Polska, Inowrocławskich Kopalni Soli Solino, Luveny, PCC Rokita, Petrochemii Balchownia, PKN Orlen, Polskiego Systemu Recyklingu Organizacja Odzysku, Zakładów Azotowych Kędzierzyn, Zakładów Azotowych Puławy, Azotów Tarnów, Organiki Sarzyna, ZCh Police, ZCh Zachem.

Do oceny wpłynęły 94 fotografie. Z tego grona wybrano najlepsze. - Postanowiliśmy nagrodzić zdjęcia, które nie tylko dokumentują piękno dzikiej przyrody, ale także pokazują je w wyjątkowy sposób i są pełne delikatności i klimatu, których oddanie świadczy o wrażliwości ich autorów, o ich umiejętności dostrzegania tego, co często jest tak bardzo ulotne i nieokreślone – powiedział Łukasz Stępień, ze Związku Polskich Fotografów Przyrody, przewodniczący jury.

I tak pierwsze miejsce i nagroda w wysokości 2000 zł przypadła Piotrowi Majderowi z Zakładów Chemicznych Organika – Sarzyna za zdjęcie „Kos – strażnik krainy baśni”. Kos i zachodzące słońce – wypatrzony przez lornetkę podczas wypadu nad Sarzyńską tamę”.

Złap Zająca


- Nie zawsze trzeba, by obiekt przyrodniczy - w tym wypadku kos - zajmował większą część kadru, by móc stać się bohaterem obrazu. W tym wypadku „okoliczności przyrody”, przede wszystkim łagodne światło, ale także delikatnie rozkwitająca czeremcha, kłoda pokryta pnącymi się pędami i łuk uformowany przez pień z tyłu kadru utworzyły scenerię, w której czarny ptak z żółtym dziobem stał się mocnym elementem zdjęcia. Niczym strażnik pilnujący wejścia do tajemniczego ogrodu. Chwała dla fotografa za zauważenie tej chwili, być może krok w lewo i pochylenie się z aparatem wzmocniłoby jeszcze walory zdjęcia – a być może ruchy te spłoszyłyby czujnego stróża? – tymi słowami opisali zwycięskie zdjęcie jurorzy.

Drugie miejsce i nagroda 1 tys. zł powędrowały do Grzegorza Sierockiego z Zakładów Azotowych Puławy za zdjęcie „Spacer we mgle”. Dwie żerujące czaple białe- starorzecze Narwi w Bronowie koło Łomży”.Trzecie miejsce zajęły natomiast trzy osoby i każda z nich odebrała czek w wysokości 500 zł.

Byli to: Patryk Skorupa z firmy ZCh Police ze zdjęciem „Przyczajony pająk”

Złap ZającaGrzegorz Szarek z Azotów – Tarnów, autor fotografii „Spotkanie na szlaku”. Jeleń napotkany podczas wędrówki w okolicach Zakopanego

Złap Zającaoraz Joanna Wiatr z firmy Luvena, autorka obrazu „Nadmorski Park Krajobrazowy”. 02.06.10 r. Okolice Rozewia (2 kroki od rezerwatu)”.

Złap Zająca


Zdjęcia zwycięzców i osób wyróżnionych utworzyły podczas targów Poleko ciekawą wystawę wpasowująca się w ekologiczny charakter imprezy.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej edycji konkursu, zwłaszcza dlatego, że z roku na rok przysyłane prace są na coraz wyższym poziomie artystycznym, niektóre ze zdjęć śmiało mogą konkurować z fotografiami robionymi przez specjalistów – podsumowuje Marta Łozowska z Sekretariatu Programu „Odpowiedzialność i Troska”.

Czytaj więcej: Ekologia 249 Nagrody 210