Wtryskarki jutra będą działać w rozszerzonej rzeczywistości

Na koniec chciałbym prosić pana o postawienie się w roli wizjonera. Jak będzie wyglądał sektor technologii formowania wtryskowego za 20 - 30 lat?

W odniesieniu do maszyn, w ciągu najbliższych kilku lat zyskiwać będzie na znaczeniu, we wszelkich aspektach pracy, energooszczędność. Pod względem technologii sterowania, wtryskarka przyszłości musi być w stanie przetwarzać jeszcze większą gamę materiałów, ponieważ polimery pochodzenia biologicznego, recyklaty i nowe wysokowydajne tworzywa sztuczne będą coraz częściej dodawane do materiałów już dostępnych na rynku.

Maszyny będą standardowo wyposażane w liczne inteligentne czujniki do wewnętrznego monitorowania stanu formy wtryskowej, wtryskarki i urządzeń peryferyjnych zaangażowanych w produkcję artykułu. Za pomocą systemów wspomagania opartych na sztucznej inteligencji prowadzone będzie automatyczne wykrywanie fluktuacji partii za pomocą adaptacyjnego kontrolera jakości.

Systemy monitorowania stanu maszyny zastąpią dotychczasowe przeglądy okresowe oparte na kontroli w czasie i zgłaszanych działaniach konserwacyjnych tylko wtedy, gdy interwencja jest rzeczywiście konieczna. Do procesu pobierania próbek dostępne będą liczne kreatory, które będą uczyć się indywidualnych cech jakościowych istotnych dla operatora i umożliwią jeszcze szybszą analizę przyszłych próbek.

Oczywiście w przypadku wysokojakościowych produktów wymagana i możliwa będzie pełna dokumentacja jakości procesu i komponentów. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości operator uzyska bardzo szybki przegląd stanu produkcji. System przedstawi mu istotne dla maszyny i produktu informacje i wyświetli je we właściwym miejscu. W środowisku przemysłowym zacznie również dominować sterowanie głosowe.

Rozmawiał: Jacek Leszczyński

router-connectionsWszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum