Wtryskarki na targach Fakuma: Wittmann Battenfeld

Wtryskarki na targach Fakuma:…
Wraz z rozpoczynającymi się dziś targami Fakuma we Friedrichshafen zaczynamy prezentację ekspozycji największych światowych producentów wtryskarek. Na początek: Wittmann Battenfeld.

Pod hasłem "be smart" Battenfeld wprowadzi na Fakumie nowe wtryskarki SmartPower. Są to maszyny wyposażone w standardzie w układ serwohydrauliczny. SmartPower to najmłodszy członek PowerSerie, łączącej zalety maszyn hydraulicznych i elektrycznych: niskie zużycie energii, precyzję działania, łatwość obsługi, szybkość i czystość. Nowe maszyny SmartPower o siłach zamykania od 25 do 120 t będą dostępne od stycznia 2015, natomiast na targach Fakuma zaprezentowane zostaną maszyny o sile zamykania 60 i 120 t.

Na wtryskarce SmartPower 60/210 z wykorzystaniem 8-krotnej formy firmy Greiner Assistec Battenfeld zaprezentuje produkcję korbowodu do kompresora. Detal produkowany będzie z poliamidu. Wypraski będą odbierane z maszyny i odkładane na taśmociągu przy użyciu nowego typu chwytaka wlewków Wittmann WS80 o napędzie serwoelektrycznym. Na drugiej z maszyn, SmartPower 120/350, zaprezentowany zostanie wtrysk płynnych silikonów. Na maszynie z wykorzystaniem 4-krotnej formy Elasmo Systems pokazana zostanie bezodpadowa (bez powstawania wlewków i gratów na wyprasce) produkcja podstawek po długopisy. Detale będą odbierane z maszyny przez robota Wittmann W818T.

Kolejna prezentacja to produkcja mikrowyprasek wykonanych w technologii płynnych silikonów LSR. Na maszynach MicroPower 15/10 zaprezentowana zostanie produkcja detalu dwukomponentowego. Produkcja prowadzona będzie z wykorzystaniem form firm Awetis i Momentive z Niemiec, oraz przy użyciu pompy dozującej firmy EMT Dosiertechnik. Pompa dozująca wyposażona będzie w dwa kartusze każdy o pojemności 1 litra. Wtryskarka przygotowana będzie do pracy w warunkach czystych pomieszczeń w 6 klasie czystości wg ISO 14644-1. Wszystkie detale poddawane będą kontroli optycznej przez moduł stanowiący integralną część wtryskarki.

Battenfeld


Z kolei na wtryskarce EcoPower 240/1330 zaprezentowany zostanie detal wykonywany w połączeniu technologii spieniania Cellmould, technologii termostatowania Variomould i Programu HiP-Opening (High Precision Opening). Wymagany dla realizacji produkcji termostat Variotherm zostanie zintegrowany z wtryskarką i proces termostatowania prowadzony będzie z poziomu układu sterowania wtryskarki.

Technologia Cellmould jest procesem spieniania fizycznego tworzywa, przy czym azot wykorzystywany jako spieniacz, podawany jest bezpośrednio do cylindra jednostki plastykującej. Firma Wittmann Battenfeld opracowała i oferuje kompletne wyposażenie obejmujące wytwornice i kompresory, zawory do regulacji ciśnienia i dysze do wtrysku gazu. Wykorzystanie w produkcji technologii Variomould połączonej ze specjalnym programem precyzyjnego otwierania formy HiP-Opening umożliwia uzyskanie detali spienionych o wysokiej jakości powierzchni. Dla realizacji produkcji wtryskarka EcoPower uzupełniona zostanie o robota Wittmann W822.

Dopełnieniem prezentacji urządzeń PowerSerie będzie wtryskarka MacroPower 450/5100H/2250Y przygotowana do pracy w technologii 2-K Sandwich. Na maszynie tej produkowane będą donice do kwiatów z systemem nawadniania "Lechuza". Jednokrotna forma wtryskowa zostanie dostarczona przez firmę geobra Brandstätter z Niemiec. Produkowana donica wykonana zostanie w technologii
sandwich zapewniającej uzyskanie estetycznej powierzchni zewnętrznej i rdzenia o spienionej strukturze. Detale będą odbierane z wtryskarki przez robot Wittmann W843. Zaletą Wittmann Battenfeld w technologii Sandwich jest możliwość elastycznego dopasowania konstrukcji wtryskarki. Dobry dostęp do dysz wtryskowych i łatwość wymiany ślimaków dzięki kompaktowej i otwartej konstrukcji MacroPower.

Czytaj więcej: Wtryskarki 565 Targi 1084

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna