Wyróżnienie targów Plastpol dla firmy Oerlikon Blazers

Wyróżnienie targów Plastpol… Firma Oerlikon Balzers została wyróżniona podczas targów Plastpol w konkursie na najbardziej interesujący produkt pokazywany podczas odbywającej się w Kielcach wystawy.

Wyróżnienie dla Oerlikon Balzers przyznano w kategorii „Techniki specjalne”. Firma z Polkowic została doceniona za stworzoną przez siebie specjalną powłokę o nazwie Balinit C.

Co dokładnie kryje się za tym rozwiązaniem?

Powłoki Balinit przeznaczone są do stosowania ich na narzędziach i częściach maszyn używanych m.in. w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Powodują znaczną poprawę ich wydajności i osiągów.

Jak tłumaczyli w Kielcach na Plastpolu przedstawiciele firmy ich powłoka Balinit gwarantuje wyższą produktywność wyposażonych w nią urządzeń, mniejsze koszty produkcji i lepszą jakość finalnego produktu. Wszystko to ma być osiągnięte, gdyż narzędzia wyposażone w powłoką umożliwiają pracę z parametrami spełniającymi wzrastające wymagania ze strony nowoczesnych technologii produkcji.


Powłoki Balinit stosowane są do powlekania części maszyn, zapewniają wyższe osiągi przy mniejszych gabarytach i masie, umożliwiają zastąpienie drogich materiałów specjalnych, zmniejszają zużycie smaru i koszty konserwacji. Działają też zabezpieczająco w sytuacji tzw. pracy na sucho oraz poprawiają odporność na korozję.

Ich grubość to zaledwie kilku tysięcznych milimetra, są w dodatku twardsze od stali. Warto zaś wiedzieć, że typowa grubość powłoki, którą można odtworzyć w produkcji masowej, wynosi od 0,5 mikrona do 4 mikronów. Ponadto ostrość krawędzi narzędzia, powierzchnie z teksturą, powierzchnie polerowane, wąskie tolerancje wymiarowe pozostają niezmienione. Powłoka nakładana jest jako ostatni zabieg w procesie technologicznym.

Odmiana powłoki, czyli nagrodzony na targach Balinit C w największym stopniu charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia i dobrymi właściwościami ślizgowymi. Ten typ powłoki znajduje zastosowanie głównie do zmniejszenia zużycia adhezyjnego (zacierania się, zakleszczania, zgrzewania na zimno) i może również wytrzymać wysokie obciążenia przy niedostatecznym smarowaniu i pracy na sucho. Powłoka dość dobrze zapobiega zmęczeniu powierzchniowemu (pitting) i trybo-utlenianiu (zużyciu ciernokorozyjnemu). Balinit C jest też kompatybilny biologicznie i neutralny dla artykułów żywnościowych.

W przetwórstwie najważniejszym obszarem zastosowania Balinitu C jest wtrysk tworzyw sztucznych, a co za tym idzie praca na sucho ruchomych elementów formy takich jak suwaki oraz wypychacze.

Mówiąc o ich konkretnym zastosowaniu w przetwórstwie tworzyw sztucznych trzeba odnotować takie przewagi dostarczane przez ten produkt, jak znacznie dłuższe okresy użytkowania maszyn i narzedzi, krótsze czasy cykli, mniejsze opory ruchu w trakcie pracy form wtryskowych z powłokami.

Powłoki Balinit przynoszą też lepsze wypełnienie formy, gdyż dłuższy jest przepływ roztopionego materiału. Zmniejsza ponadto tendencje do przywierania, ułatwiając rozformowanie. Zazwyczaj można uniknąć użycia środków zapobiegających przywieraniu. Z kolei przy wtrysku tworzywa z wypełniaczem działającym ściernie na gniazdo formujące, gwałtownie maleje zużycie z powodu twardości powłoki. Poza tym powłoka zabezpiecza przed uszkodzeniem formy podczas czyszczenia i konserwacji.

Powłoka może służyć również jako wskaźnik zużycia formy, gdyż jak wspomniano grubość powłoki to kilka mikrometrów. W związku z tym kosztowne formy i wkładki można regenerować we właściwy czasie.

Czytaj więcej:
Targi 1176
Nagrody 250