Wyróżnienie targów Plastpol za koncentrat antybakteryjny

Firma Kwazar Corporation otrzymała wyróżnienie niedawnych Targów Plastpol za swój nowy koncentrat antybakteryjny SilverBatch-NANO-KW-02 - PE. Firma rozwija właśnie produkcję nowoczesnych środków pomocniczych stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Srebro jako środek odkażający znany jest już od setek lat. Jednak pełne wykorzystanie tych właściwości umożliwia dopiero nanotechnologia i tzw. nanosrebro o rozmiarach cząstek rzędu nanometrów. Fakt niespotykanego dotąd rozdrobnienia - nawet poniżej 1 nm - znacznie ułatwił migrację metalu przez błony komórkowe bakterii mających rozmiary rzędu setek nanometrów, jak również powodował ogromny wzrost powierzchni i ilości czynnych cząstek. Powstały zatem liczne możliwości zastosowania nanosrebra w rozmaitych dziedzinach, również tam gdzie jest potrzeba pozbycia się bakterii, grzybów lub wirusów.

W tej chwili jednym z obszarów, w których zastosowanie nanotechnologii zaczyna zdobywać znaczenie jest przetwórstwo tworzyw sztucznych. To zastosowanie obejmuje m.in. wytłaczanie, rozdmuch oraz wtrysk, czyli główne techniki przetwórcze. Obejmuje też rozmaite materiały, jak choćby poliolefiny, polimery styrenowe czy też poliwęglany. Nanosrebro wprowadzone do polimeru powoduje, że powierzchnia przedmiotu wykonanego z tak zmodyfikowanego tworzywa zaczyna przejawiać własności bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze w zależności od zastosowanego sprężenia. Istotnym czynnikiem aktywności bakteriobójczej nanosrebra jest równomierność jego wprowadzenia w masie wyrobu. Najbardziej ekonomicznym sposobem osiągnięcia tego założenia jest koncentrat, czyli masterbacz.

I właśnie odpowiedzią na te wyzwania jest nowość Kwazar Corporation. Jego koncentraty produkowane są w tej chwili na dwóch nośnikach, mianowicie LDPE i HIPS. Zapewniają przy tym wysoką kompatybilność z wieloma powszechnie stosowanymi tworzywami i mogą być używane we wszystkich popularnych technikach przetwórstwa.

Koncentrat SilverBatch zawiera zatem doskonale zdyspergowane w LDPE cząstki nanosrebra o średnim wymiarze 5 nm. Może być wykorzystywany do produkcji wyrobów mających bezpośredni kontakt z żywnością. Mowa tu choćby o opakowaniach spożywczych. Dozowanie produktu to 1-5 proc. w zależności od sposobu jego użycia. Omawiany koncentrat różni się od wielu innych jedynie nośnikiem i stosowany jest do polimerów styrenowych, głównie wysoko i niskoudarowego polistyrenu, a także ABS i SAN.

Kwazar Corporation, to spółka, która od 20 lat działa w branży tworzyw sztucznych. Plasuje się w światowej czołówce firm pod względem ilości produkowanych opryskiwaczy oraz ich innowacyjności. Eksport stanowi poważną część jej przychodów. Kwazar dystrybuuje bowiem swoje produkty do 104 krajów na całym świecie.
Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże