Wytłaczarki NCT do przerobu tworzyw sztucznych

Wytłaczarki NCT do przerobu…
New Conical Technology to nowa technologia dla przetwórców tworzyw sztucznych oparta na stożkowej, równobieżnej wytłaczarce ślimakowej. Rozwiązanie NCT zostało opracowane przez austriacką firmę MAS.

Nowa technologia NCT pomaga w prowadzeniu optymalnego mieszania i przetwarzania tworzyw. Zapewnia przy tym znacznie wyższe objętości wypełnienia oraz wyższe wartości momentu obrotowego niż ma to miejsce w przypadku innych wytłaczarek. Wyższy stopień wypełnienia ślimaka niesie za sobą również wyższą wydajność przy stosunkowo wysokich wartościach ciśnienia i niższych temperaturach masy. Dzięki dużym wymiarom ślimaka omawiane wytłaczarki NCT cechują się wysokim stopniem wytrzymałości.

Wytłaczarki NCT nadają się do praktycznie wszystkich aplikacji z zakresu ekstruzji. Dzięki nim możliwe jest przetwarzanie materiałów mielonych lub regranulatu, homogenizacja barwników, dodawanie domieszek talku, węglanów wapnia i włókna szklanego, odgazowywanie stopionych tworzyw sztucznych, wytwarzanie granulatów i mieszanek, a także wytłaczanie kompozytów drewno-tworzywowych i kompozytów tworzywowo - papierowych.

Jeśli chodzi o wyposażenie urządzeń z tej serii, to posiadają one konwencjonalny system regulacji lub też są wyposażone w komputer przemysłowy. Komputer dysponuje systemem wizualizacji z ekranem dotykowym, funkcją stanowiska rozrządczego i zdalnego serwisowania, a także instalacją elektryczną. Ta ostatnia umożliwia przyłączenie następnych w kolejności technologicznej maszyn, takich jak choćby głowica granulująca, narzędzia wytłaczające, układ kalibracji.

Dzięki stosunkowo prostej wymianie ślimaka wydajność mieszania i plastyfikacji nie ulega zbyt dużym zmianom. Stożkowa budowa ślimaka dodatkowo upraszcza proces jego wymiany. Dalsze elementy wyposażenia pozostają na swoich miejscach, wystarczy jedynie wysunąć cylinder i wyjąć ślimaki bez pomocy narzędzi, pociągając je do tyłu.

Ślimak wytłaczarki NCT składa się z elementu podającego i elementu wyprowadzającego. Oba te elementy wykonane są z jednej bryły. Między nimi znajdują się części mieszające i ścinające. Strefy cylindrów wyposażone są w miski grzejne i układ chłodzenia cieczą. Trzyczęściowy cylinder można zestawiać zależnie od aplikacji (z odgazowaniem lub bez), zmieniając jedynie położenie otworu odgazowującego.

Warto również wiedzieć, że jeśli chodzi o wytłaczarki NCT, to nawet przy ekstremalnie wysokim momencie obrotowym w wale silnika występują tylko niewielkie naprężenia mechaniczne. Duże długości podawania umożliwiają używanie wałów napędowych o maksymalnych rozmiarach. Duże rozmiary mają też łożyska osiowe. Za sprawą kompaktowej konstrukcji wytłaczarki NCT mają bardzo niewielką długość konstrukcyjną.

Cechy technologiczne omawianej wytłaczarki zostały osiągnięte głównie dzięki wolnej objętości i wysokiemu pokryciu obracających się równobieżnie ślimaków. To zaś oznacza, że urządzenia cechują się dobrym współczynnikiem homogenizacji i mieszalności. Stożkowa konstrukcja ślimaka powoduje, że objętość masy podawanej jest znacznie większa od objętości masy wyprowadzanej, co daje wysoki stopień wypełnienia ślimaka. Poza tym w obszarze topienia ślimaki cechuje wyjątkowo duży stosunek średnic. W ten sposób nawet przy niewielkich prędkościach obrotowych uzyskiwane są duże wydajności i wysokie ciśnienie masy przy niskiej temperaturze.

Jeśli chodzi o szacunkowe wielkości osiągane przez NCT, to przerób dla polietylenu przy gęstości nasypowej ok. 600 g/l dla modelu NCT 55 wynosi 500 kg na godzinę, a dla modeli NCT 90 1000 kg na godzinę. Z kolei przerób dla polipropylenu przy gęstości nasypowej ok. 600 g/l, to dla pierwszego modelu 450 kg na godzinę, a dla drugiego już 800 kg na godzinę.
Reportaże

Forum

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2019-09-04

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02

Tipen1

Wytłaczarka HDPE, przegrzewa. 2019-07-25

Yellow

Problem z plastyfikacją PS 2019-07-14

Yellow

Docisk agregatu w maszynach hydraulicznych Engel. 2019-06-28