Wzrasta liczba zamówień na niemieckie maszyny

Wzrasta liczba zamówień na niemieckie maszyny
Jak poinformowała niemiecka organizacja branżowa VDMA, w drugim kwartale br. nastąpił 14-procentowy wzrost liczby zamówień na niemieckie maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.

- Choć w całej pierwszej połowie roku wciąż odnotowujemy spadek o 6 proc., to z radością zauważamy w ostatnich trzech miesiącach wzrost liczby zamówień - powiedział Ulrich Reifenhäuser ze stowarzyszenia branżowego VDMA.

Wartość sprzedaży w branży w pierwszej połowie br. była zbliżona do poziomu z roku poprzedniego, przy czym w drugim kwartale nastąpił wzrost o 6 proc.

- W okresie od stycznia do maja 2013 roku poziom zamówień zagranicznych powrócił do stanu z roku poprzedniego - powiedział Thorsten Kühmann, dyrektor zarządzający VDMA.. Wraz z kolejnymi miesiącami negatywny trend łagodniał. Od marca do maja zagraniczne zamówienia wzrosły o 9,7 proc. Zauważalny był zwłaszcza pozytywny trend w zakresie dostaw do Rosji i USA, znaczne tempo wzrostu miał również eksport do Chin, Indii i Turcji.

W oparciu o posiadane dane, VDMA przewiduje, że w skali całego roku spadek sprzedaży wyniesie 1 proc. Zaktualizowana prognoza zostanie ogłoszona podczas targów K 2013.

Czytaj więcej: Branża maszynowa 118