Z butelkowego PET znów może powstać PET na butelki

Z butelkowego PET znów może powstać PET na butelki
Koncern IBM i naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda opracowali wspólnie rozwiązanie, które może doprowadzić do przełomu w procesie recyklingu tworzyw sztucznych.

Wspólnym wysiłkiem obydwu podmiotów udało się stworzyć organiczne katalizatory dające możliwość odwrócenia procesu polimeryzacji, co sprawia że monomery wracają do swojego stanu pierwotnego. Odkrycie może być pomocne choćby w tym, by 13 mld tworzywowych butelek, trafiających rocznie na wysypiska na całym świecie, podlegało łatwiejszemu recyklingowi.

Nowe katalizatory powstały nieco przypadkowo. Pierwotnie chciano stworzyć ulepszone polimery, które miały być używane w budowie czipów komputerowych. Tymczasem powstał katalizator, który pozwala przetworzyć polimer z butelek PET w tworzywo nadające się do powtórnego wykorzystania właśnie w produkcji butelek PET. Innymi słowy z butelkowego PET będzie można znów wytworzyć butelki PET. Dotychczas tworzywo to można było co oczywiste odzyskać, ale w postaci polimeru, którego nie dało się już ponownie wykorzystać do produkcji takich samych butelek PET. Dlatego syntetyk z odzysku wykorzystywano głównie do produkcji przędzy, poliestrów. Powstają z niego choćby sportowe koszulki.

Z butelkowego PET znów może powstać PET na butelki


Nowy katalizator działa w roztworze glikolu polietylenowego. Pozwala przetworzyć PET już w temperaturze 75 st. C. PET powstaje z połączenia poliestrów kwasu tereftalowego oraz glikolu polietylenowego właśnie.

Pocięte butelki, przeznaczone do przetworzenia, umieszczane są w roztworze zawierającym katalizator, podgrzewanym do temperatury wymaganej parametrami procesu. W tym czasie pod wpływem obecności glikolu polietylenowego i pod wpływem katalizatora dochodzi do łączenia się cząstek estrowych z glikolem i powstaje syntetyk o identycznych właściwościach jak tworzywo, które budowało wcześniej poddane przetworzeniu PET.

Czytaj więcej: Badania 135 Butelki 158