Zastrzyk inwestycyjny w sektorze papierniczym

Sektor papierniczy w Polsce jest prawie w całości sprywatyzowany. Przeszedł on poważną restrukturyzację, przede wszystkim dzięki wsparciu inwestorów branżowych z zagranicy. Obecnie większość firm to przedsiębiorstwa bardzo duże, nowoczesne, które w ostatnich latach zainwestowały łącznie kilka miliardów złotych w nowe technologie, wzrost produkcji oraz nowe miejsca pracy.

Zakłady wytwarzające papier są przeważnie w rękach zagranicznych potentatów. Większe zróżnicowanie panuje wśród producentów opakowań. Jednak i tu występuje przewaga firm z obcym kapitałem. Jak na każdym atrakcyjnym rynku, tak i w tym wypadku przewaga zagranicznych inwestycji nie jest niczym niezwykłym. Polska to w końcu największy rynek w tej części Europy.

Czas po zmianach
W branży papierniczej działa w Polsce około 2,17 tysiąca przedsiębiorstw. W większości są to firmy wytwarzające wyroby z tych materiałów. Papierni jest natomiast około 48. Wiodącą firmą w branży jest jeden z największych zakładów papierniczych w Europie Środkowej - International Paper Kwidzyn. Specjalizuje się w produkcji kartonu powlekanego i kilku innych rodzajów papieru i tektury. Zakład został zmodernizowany za kilkaset milionów dolarów. Następnym gigantem jest notowany na giełdzie w Warszawie Mondi Packaging Paper Świecie (dawniej Frantschach Świecie), specjalizujący się w produkcji celulozy, papierów na tekturę falistą, pakowych i workowych. Olbrzymią kwotę, bo 111 milionów dolarów zainwestowała szwedzka spółka holdingowa, Arctic Paper Kostrzyn. Ostatnio Komisja Europejska zaakceptowała fuzję w wyniku której powstała Smurfit Kappa Group. Jest to największa w Polsce grupa produkcyjna dysponująca 5 zakładami (Konin, Warszawa, Drezdenko, Gdańsk i Pruszków). Plany inwestycyjne ma także ICT Poland Kostrzyn, Delitissue S.A. Ciechanów i Kimberly-Clark. O pozycję lidera na krajowym rynku opakowań papierowych walczy także Stora Enso Poland, dawniej Intercell, (jedna z pięciu największych szwedzkich inwestycji w Polsce, spółka polsko-szwedzko-fińska), czołowy wytwórca ekologicznych opakowań w Europie Środkowo-Wschodniej. - Branża papiernicza w Polsce jest dobrze przygotowana do funkcjonowania na rynku europejskim i wykorzystuje szansę, jaką daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Poczynione inwestycję pozwalają skutecznie rywalizować naszym zakładom z zagraniczną konkurencją. Polskie przedsiębiorstwa wyprodukowały w minionym roku łącznie 2,8 mln ton papieru i tektury. Ta liczba z pewnością się zwiększy – twierdzi Zbigniew Fornalski, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Papierników Polskich.

Tektura atutem
Według danych Stowarzyszenia Papierników Polskich, największy udział w krajowej produkcji papierniczej mają papiery i tektury do celów opakowaniowych oraz graficznych. Produkcja tych ostatnich zwiększyła się o kilkadziesiąt procent. Jednak najbardziej, bo o ponad trzy czwarte, wzrosła produkcja papierów do wyrobu tektury falistej.

Czytaj więcej: Inwestycje 716 Papier 43