Zużycie zakrętek w 2020 roku przekroczy bilion sztuk

Zużycie zakrętek w 2020 roku…
Tworzywa sztuczne są współcześnie najważniejszym materiałem do wyrobu zakrętek i zamknięć do różnego rodzaju opakowań - butelek, tubek, kartoników z napojami i wielu innych. Ze względu na swoje właściwości - niewielką wagę, wszechstronność użycia, niskie koszty produkcji, niewielkie obciążenie środowiska czy duże możliwości w zakresie designu - zdecydowanie wyparły na tym polu inne materiały, jak np. aluminium, szkło czy korek. W najnowszym raporcie agencji Ceresana dotyczącym rynku zakrętek i zamknięć z tworzyw sztucznych analitycy przewidują, że w 2020 roku popyt na te wyroby osiągnie zawrotną wielkość 1,1 biliona sztuk.

Autorzy studium podają, że w 2012 roku ok. 62 proc. światowego rynku plastikowych zakrętek i zamknięć wykorzystywanych było przez branżę napojów - wody mineralnej, napojów, soków owocowych itp. Pozostała część produkcji była przeznaczona dla firm produkujących pojemniki do żywności, kosmetyków, leków oraz produktów chemii gospodarczej. Analitycy prognozują, że w najbliższych latach szczególnie duży wzrost nastąpi w branży kosmetyków i farmaceutyków, w których roczne zużycie ma rosnąć do 2020 roku o 4,9 proc. rocznie.

Wzrost rynku zakrętek i zamknięć z tworzyw jest ściśle powiązany ze stałym zwiększaniem się zużycia polimerowych opakowań, zwłaszcza butelek jednorazowych z PET. Zwiększanie się popytu na wodę butelkowaną oraz zmniejszanie rozmiarów opakowań oraz stosowanie systemów dozujących będzie stanowiło ważny impuls do przyszłego wzrostu.

Dodatkowe czynniki wzrostu w branży wyliczane w raporcie to rosnąca liczba ludności w świecie, wzrastający poziom życia w krajach rozwijających się oraz eksport zachodnich wzorów kulturowych. Konsekwencją tego będzie wzrastający popyt, zwłaszcza w Azji, która w ciągu kolejnych ośmiu zwiększy swój udział w światowym rynku o 8 pkt. proc. - z 34 do 42 proc.

Analizując trendy wśród producentów zakrętek, eksperci agencji Ceresana zauważają, iż głównym deklarowanym celem firm pozostaje ograniczenie kosztów produkcji oraz wagi wytwarzanych elementów. Z drugiej strony, coraz lżejsze zakrętki wciąż muszą spełniać ściśle określone, wysokie wymagania. Właśnie ze względu na poprawę jakości oferowanych zakrętek, mogą one wejść na obszary tradycyjnie zarezerwowane dla innych materiałów - przykładami tego trendu są zamknięcia do wina, piwa czy sosów.