2011 rok w Wittmann - Battenfeld

2011 rok w Wittmann - Battenfeld
Firma Wittmann - Battenfeld oceniła miniony rok pod względem swojej rynkowej obecności.

Zdaniem jej przedstawicieli ubiegły rok był udany i to zarówno pod względem ilości wyprodukowanych maszyn, jak i w zakresie wprowadzonych do oferty nowych wtryskarek i technologii.

Od chwili przejęcia Battenfelda przez spółkę Wittmann konsekwentnie wprowadzane są bowiem na rynek nowe maszyny z serii Power. Już w 2012 r. wtryskarki z tej rodziny będą oferowane w wielkościach 400 – 1000 ton. Skutkiem zwiększonego zapotrzebowania na nie jest decyzja o budowie kolejnej hali produkcyjnej w zakładzie firmy w miejscowości Kottingbrunn w Austrii. Obiekt ten ma być gotowy w sierpnia 2012, akurat na Dni Technologiczne przedsiębiorstwa.

Miniony rok to także zmiana struktury sprzedawanych wtryskarek. W tym okresie firma zauważyła dążenia swoich klientów do kupowania wtryskarek zapewniających możliwie najniższe koszty produkcji. Stąd też wzięło się zwiększone zainteresowanie maszynami hydraulicznymi wyposażonymi w napęd ServoPower, a także dalszy rozwój rynku wtryskarek elektrycznych EcoPower.

Omówienie 2011 r. w Wittmann - Battenfeld


Energooszczędne napędy SerwoPower pozwalają ograniczyć zużycie energii wtryskarki o 25-30 proc. w stosunku do maszyn z napędem hydraulicznym realizowanym przez pompy zmiennego wydatku.

Jak twierdzą sami zainteresowani, zgłaszający się do nich przetwórcy chętnie szukają maszyn wyspecjalizowanych. Bardzo często te wymagania uzupełniane są o wymóg niskiego zużycia energii. I stąd biorą się prace nad wtryskarkami EcoPower.

Jeśli chodzi z kolei o nasz kraj, to Battenfeld Polska wtryskarkę elektryczną EcoPower po raz pierwszy zaprezentował dwa lata temu na targach Plastpol w Kielcach. W kolejnym roku te wtryskarki znalazły nabywców już nie tylko w branżach motoryzacyjnej czy medycznej, ale także w tych, gdzie dotychczas konstrukcje z napędem elektrycznym nie były zbyt popularne.

Firma chwali się przy tym faktem, że wzrost zainteresowania maszynami elektrycznymi był bardzo mocno zauważalny w strukturze budowanych przez nią maszyn. Obecnie w Austrii w tzw. hali produkcyjnej małych wtryskarek większość powstających urządzeń stanowią właśnie konstrukcje z napędem elektrycznym.

W ocenie zarządzających spółką, wtryskarki elektryczne mają być rozwiązaniem powstającym z myślą o przetwórcach chcących łączyć możliwość dalszego wykorzystania swych form wtryskowych z zaletami przynoszonymi przez wtryskarki elektryczne.

W podsumowywanym okresie Battenfeld uzupełnił swoją ofertę także w zakresie nowych technologii. Do urządzeń związanych z wtryskiem wspomaganym gazem - technologia Airmould i wodą - technologia Aquamould, doszły nowe dwie technologie.

Pierwsza z nich to technologia Variotherm, która polega na mocnym nagrzaniu gniazda formy przed wykonaniem wtrysku i jego intensywnym chłodzeniu. Technologia wykorzystuje dwuobiegowe termostaty Wittmann Vario i gwarantuje uzyskiwanie detali z powierzchnią o wysokim połysku i bez zapadnięć, linii łączenia.

Druga z nowych technologii nosi nazwę Cellmould i umożliwia wtrysk tworzyw o strukturze spienionej.

Czytaj więcej: Wtryskarki 448 Rynek 830

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna