ABB z nagrodą Red Dot za robota przemysłowego FlexPacker

ABB z nagrodą Red Dot za robota…

Robot IRB 390 FlexPacker typu Delta firmy ABB, który został zaprojektowany do ultraszybkiego pakowania, otrzymał nagrodę "Red Dot Product Design Award". To drugi kolejny rok, w którym ABB otrzymuje tę prestiżową nagrodę za swojego robota.

Międzynarodowy konkurs "Red Dot Design Awards" wyróżnia osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa produktów, a jury, w skład którego wchodzi ponad 50 międzynarodowych ekspertów, co roku testuje i ocenia tysiące zgłoszeń. W tym roku jury szukało produktów, które charakteryzują się jakością wzornictwa i wysokim stopniem innowacyjności. Nagroda dla robota typu Delta (o kinematyce równoległej) świadczy o rosnącym znaczeniu projektu w robotyce - coraz więcej zautomatyzowanych rozwiązań wprowadza się w środowisku współpracy z ludźmi, gdzie liczy się bezpieczeństwo i zrównoważona produkcja.

- Opracowaliśmy robota wsłuchując się w opinie klientów. Chcieliśmy odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na produkty pakowane tak, aby można je było od razu umieścić na półce. FlexPacker łączy w sobie szybkość, ładowność i sprawność, pomagając klientom w rozwoju produkcji niskoobjętościowej, różnorodnej i o większej ładowności. Dodatkowo, dzięki "czystej", prostej i nowoczesnej estetyce, wzbudza zaufanie użytkowników - powiedział Marc Segura, dyrektor globalnego biznesu Robotyki ABB.

FlexPacker został zaprojektowany do ultraszybkiej, wysokopłatnej kompletacji i efektywnego pakowania towarów o wadze do 15 kg. Szczególny nacisk położono na możliwości w zakresie przygotowywania produktów ustawianych na półce w pozycji pionowej. Jest to więc idealne rozwiązanie dla segmentu żywności i napojów, farmacji i opakowań konsumenckich. Wyposażony jest w cztery lub pięć osi, gdzie piąta oś służy do reorientacji punktu w zakresie pobierania i odkładania (pionowo lub poziomo). Dzięki temu pakowanie zbiorcze jest szybsze i bardziej wydajne.


abb-z-nagroda-red-dot-za-robota-przemyslowego-flexpacker-2022-white
fot.: ABB

Wygląd FlexPackera odzwierciedla jego funkcjonalność, a biała powłoka lakiernicza, mało powierzchni poziomych oraz geometryczny kształt pomagają w utrzymaniu w czystości.

Doceniony przez sędziów za "czyste wzornictwo, jakość i innowacyjność", posiada nowe przeguby, które zwiększają swobodę. W wyniku radykalnego przeprojektowania równoległych ramion standardowego robota typu Delta, dzięki tym przegubom robot może podnosić większe ilości lub cięższe przedmioty, lub stosować większe, bardziej wyrafinowane chwytaki. Przeguby są uszczelnione, dzięki czemu nie wymagają konserwacji przez cały okres użytkowania robota.

FlexPacker jest trzecim robotem ABB, który zdobył nagrodę Red Dot za wzornictwo - w 2021 roku wyróżnienie to otrzymał robot współpracy GoFa, a w 2011 roku dwuramienny robot współpracujący YuMi. FlexPacker jest jednocześnie pierwszym przemysłowym robotem typu Delta, który zdobył tę nagrodę. Odzwierciedla to rosnącą popularność rozwiązań typu "pick and place", pozwalających zaoszczędzić miejsce poprzez zastąpienie dwóch sześcioosiowych robotów jedną pięcioosiową jednostką.

Grupa ABB oferuje największy na rynku pakiet rozwiązań do zrobotyzowanego pakowania obejmujący wyspecjalizowane roboty sortujące, pakujące i paletyzujące.

Polska