Akpol inwestuje w ekologiczne technologie do produkcji regranulatu

Akpol inwestuje w ekologiczne…

Akpol to pierwsza firma w Polsce, która zrealizowała projekt innowacyjnej technologii automatycznej segregacji w procesie recyklingu odpadów. To czyni ją pionierem w produkcji wysokiej jakości regranulatów HDPE, PP i LDPE. Nadając nowe życie odpadom plastikowym pochodzenia pokonsumenckiego, przedsiębiorstwo z powodzeniem realizuje swoją misję - troska o środowisko naturalne i propagowanie ekologicznych rozwiązań w przemyśle.

Przedsiębiorstwo zaczynało swoją przygodę w przydomowym garażu. Przy produkcji doniczek rozsadowych pracowało wtedy zaledwie kilku pracowników. Firma od 2005 roku rozrosła się do około 300 osób, a plany inwestycyjne przedsiębiorstwa wskazują na dalszy jej rozwój i chęć poszerzenia kadry pracowniczej.

- Jako pierwsi w Polsce zrealizowaliśmy projekt dotyczący innowacyjnej technologii automatycznej segregacji w procesie recyklingu odpadów – zaznacza Adam Kuś, właściciel Akpol. Firma stale rozbudowuje i modernizuje swój park maszynowy oraz unowocześnia proces produkcji regranulatów, tak by działać w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. – Wprowadziliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań. Ograniczyliśmy m.in. zużycie wody i energii elektrycznej, przeprowadziliśmy działania mające na celu redukcję hałasu, zainstalowaliśmy nowoczesne filtry oraz sita używane w procesie filtracji. Wdrożyliśmy technologię zmniejszającą zapach i substancje lotne naszych produktów – dodaje Adam Kuś.

Produkcja ekologicznego regranulatu to dwie istotne korzyści dla środowiska. Pierwsza z nich to zmniejszona ilość odpadów plastikowych, druga - nadanie im nowej użyteczności i ograniczenie produkcji pierwotnych tworzyw sztucznych pochodzących z ropy naftowej.

– Światowe firmy chętnie sięgają po nasze regranulaty. Dzięki temu mogą pochwalić się swoim odbiorcom, że ich produkty pochodzą z recyklingu i są tworzone w trosce o naturę – zaznacza właściciel  przedsiębiorstwa. Recykling to wielka szansa dla ochrony środowiska, ponieważ składowiska śmieci przepełnione są odpadami z tworzyw sztucznych, wytworzonych przez człowieka. Produkty te nie podlegają niestety naturalnemu rozkładowi, więc firmy recyklingowe, takie jak Akpol, przyczyniają się do ich ponownego przetworzenia i użycia. Regranulat to substytut dla pierwotnych tworzyw (oryginałów), który wykorzystuje się do produkcji kolejnych wyrobów.

W zależności od rodzaju materiału bazowego, z którego powstaje regranulat, można wyróżnić kilka jego typów. W firmie Akpol wytwarzany jest najwyższej jakości regranulat HDPE, PP i LDPE w różnych kolorach. Ponadto, od 2021 roku, firma szczyci się europejskim certyfikatem EuCertPlast, który jest gwarancją, że zarówno wejściowe odpady, jak i końcowe produkty zostały poddane recyklingowi zgodnie z normami europejskimi.  

Recykling tworzyw sztucznych, produkcja regranulatów: polietylen wysokiej gęstości – HDPE, polipropylen– PP, polietylen niskiej gęstości – LDPE

Polska