Amcor PET Packaging stawia na rozwój w regionie

Amcor PET Packaging stawia na rozwój w regionie
AMCOR PET Packaging CEE dostarczył w 2004 roku ponad 1 miliard preform w regionie Centralnej i Wschodniej Europy. Przyjmując, iż ilościowa wartość polskiego rynku wynosi 3,5 mld preform, AMCOR PET Packaging dysponuje blisko 18% udziałem w lokalnym rynku.

Firma zapowiada ekspansję na rynek ukraiński i rosyjski oraz rozszerzenie oferty na sektor mleczarski. AMCOR PET Packaging podjął również współpracę ze Stowarzyszeniem EKO-PAK, Polską Koalicją Przemysłową na Rzecz Opakowań Przyjaznych Środowisku.

Mieczysław P. Sudnik, Dyrektor Generalny Amcor PET Packaging CEE prezentuje strategię rozwoju AMCOR PET Packaging na rynku Centralnej i Wschodniej EuropyObok rynku ukraińskiego i rosyjskiego priorytet stanowią kraje nowoprzyjęte do Unii Europejskiej. Amcor PET Packaging będzie budował bazę rozwoju na pozytywnych doświadczeniach zdobytych w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Ekspansja na nowe rynki będzie się opierać na potencjale produkcyjnym fabryki w Radomsku.

Budowanie pozycji na Ukrainie i w Rosji jest bardzo ważne dla rozwoju firmy, szczególnie jej konkurencyjności. Rozważamy inwestycje na tych rynkach, co pozwoli rozwiązać problem dużych odległości, kosztów transportu, jak i niestety barier celnych – powiedział Mieczysław P. Sudnik, Dyrektor Generalny Amcor PET Packaging Central & Eastern Europe. Jesteśmy otwarci na inwestycje na wszystkich rynkach regionu, gdzie dostrzeżemy potencjał.

Amcor prowadzi rozmowy m.in. z rosyjskimi producentami wód mineralnych i napojów gazowanych. Rosyjscy partnerzy analizują potencjał technologiczny i wytwórczy Amcor PET Packaging. Zakończono również wizyty referencyjne w Stanach Zjednoczonych.

Rozwój na rynku mleczarskim

Struktura przychodów AMCOR PET Packaging w układzie sektorowym wskazuje, iż największa sprzedaż była realizowana w sektorze wód mineralnych i napojów (ok. 87% przychodu). 8% pochodzi ze sprzedaży preform dla rynku olejów konsumpcyjnych. Sektor kosmetyków i chemii gospodarczej to 4% obrotów, zaś rynek piwa pozwolił uzyskać 1% przychodów. Strategicznym celem firmy jest rozbudowa struktury przychodów o sektor mleczarski.

Butelki PET są szeroko stosowane w przemyśle mleczarskim w innych krajach. W Polsce również rodzi się zainteresowanie producentów artykułów spożywczych pierwszej potrzeby nowoczesnymi, wygodnymi i estetycznymi opakowaniami typu PET – dodał Dyrektor Sudnik.

Rozwój produktów
Przykłady preform PET produkowanych przez AMCOR PET Packaging
Po przeprowadzeniu badań rynku opakowań firma zwróciła szczególną uwagę na rozwiązania ochronne, które zapobiegają dostępowi tlenu i światła dziennego. Właśnie te czynniki prowadzą do niszczenia produktu zawartego w opakowaniu, a w konsekwencji wpływają na poziom satysfakcji klienta.

Wykorzystujemy potencjał działu badań i rozwoju zlokalizowanego w Brecht w Belgii. Pracujemy nad rozwojem nowych materiałów barierowych i staramy się błyskawicznie wprowadzać technologie na rynek w postaci konkretnej oferty – podkreśla Mieczysław P. Sudnik.

Współpraca z EKO-PAK

Amcor jest jedyną firmą z branży produkcji butelek PET w Polsce, która jest członkiem EKO-PAK. Jako pierwsza i aktualnie jedyna w Europie, posiada własny zakład recyklingu zlokalizowany w Beaune we Francji. Dostarczane z całej Europy butelki są przetwarzane na granulat, który może być wtórnie używany do produkcji preform.

Jest to unikalny proces recyklingu opakowań jednorazowego użytku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by Polska korzystała z unikalnej technologii udostępnianej przez AMCOR – twierdzi Mieczysław P. Sudnik. EKO-PAK łączy stanowiska reprezentowane przez przedstawicieli przemysłu, konsumentów i ustawodawców. Jestem przekonany, iż dialog na temat rozwiązań proekologicznych pozwoli stworzyć konkretne propozycje korzystne dla każdej strony.

# # #
Amcor PET Packaging jest wiodącym dostawcą opakowań typu PET. Odbiorcami produktów firmy są największe przedsiębiorstwa branży spożywczej na całym świecie. Opakowania dostarczane przez Amcor stanowią podstawę przechowywania i ochrony wszelkiego rodzaju napojów chłodzących, izotonicznych i alkoholowych, jak również wody, soków i sosów. Amcor Pet Packaging dysponuje 70 fabrykami usytuowanymi w 23 krajach świata. Stanowi część koncernu Amcor Ltd., który jest jedną z największych globalnych organizacji produkujących opakowania z plastiku, włókien, metalu i szkła. Amcor Ltd. świadczy szeroko rozumiane usługi związane z opakowaniami. Amcor PET Packaging zatrudnia około 5,8 tys. pracowników na całym świecie. Roczna sprzedaż kształtuje się na poziomie 2,3 miliarda USD.

Amcor Sp. z o.o.
Ul. Krasickiego 63/71
97-500 Radomsko
Tel. +48 44 6829150