Automatyzacja ułatwia funkcjonowanie przetwórców tworzyw

Automatyzacja ułatwia funkcjonowanie…
Firma Novoplast PP s.r.o. z siedzibą w miejscowości Slavoňov w Republice Czeskiej zajmuje się formowaniem różnego rodzaju produktów, komponentów i części z tworzyw sztucznych. Firma posiada bogatą bazę stałych klientów, jak również tych okazjonalnych, dla których produkuje m.in. plastikowe elementy elektryczne, komponenty budowlane, artykuły sportowe, zabawki, towary konsumpcyjne czy części samochodowe.

W pewnym momencie istotnym dla działalności firmy ważnym było znalezienie rozwiązania, które pozwoliłoby utrzymać najwyższej jakości usługi i stabilność ekonomiczną spółki. Przede wszystkim, tak samo jak wiele innych firm produkcyjnych, firma musiała sobie poradzić z sezonowością zamówień - bywały sytuacje, kiedy momencie wielu zleceń brakowało personelu, a z drugiej strony, w przypadku braku zamówień, nie było dla nich zajęcia, co podnosiło koszty pracy zakładu. Ten problem wydaje się być również podłożem innego, gdzie firma zmuszona jest sezonowo poszukiwać wykwalifikowanych pracowników, co kosztuje czas i pieniądze. Ograniczeniem w tym przypadku było niewystarczające wykształcenie osób poszukujących pracy w regionie, ale także fakt, że wielu wykwalifikowanych pracowników spółki zdecydowało się podjąć nowe wyzwania i szanse w okolicy, gdzie branża motoryzacyjna i pokrewne silnie się rozwijają. W tej sytuacji firma rozpoczęła myśleć o zautomatyzowaniu pracy wtryskarki.

Nie było to jednak łatwe. W zakładzie Novoplast znajduje się niski sufit z suwnicą, która wyklucza użycie 3-osiowego manipulatora, którego montaż jest konieczny na górnej belce maszyny, blokowałoby to bowiem przemieszczanie się dźwigu. W rozwiązaniu tego problemu pomogła firma Comau, która była w stanie dostarczyć dostosowane rozwiązanie dzięki wysoce elastycznej i szerokiej ofercie robotów przemysłowych. Ze względu na ograniczoną powierzchnię roboczą użyto robota sześcioosiowego Comau Racer 7-1.4 do obsługi wtryskarki. Robot ten dysponuje zasięgiem 1,4 m i może udźwignąć do 7 kg, a jego powtarzalność wynosi ± 0,05 mm. Racer 7-1.4 nadaje się między innymi do aplikacji (poza wymienionymi) spawania łukowego, montażu, przenoszenia, pakowania, manipulacji czy polerowania.

W firmie Novoplast robot jest umieszczony z boku wtryskarki, a dzięki kompaktowym rozmiarom robota, cały obszar pracy zajął jedynie 1,5 x 3m. Drugą korzyścią robota Racer 7-1.4 jest redukcja o 7 sekund czasu cyklu dla 1 sztuki produktu końcowego w porównaniu z manualną obsługą wtryskarki przez pracownika.

Kolejną przewagą robota sześcioosiowego w porównaniu do trzyosiowego manipulatora jest fakt, iż robot nie tylko wyjmuje detale z wtryskarki, ale także odcina dopływ i nadlewki wykonanego detalu. To jest niewykonalne dla manipulatora z powodu jego ograniczonych możliwości przemieszczania w osiach X, Y, Z. Warto wspomnieć także o dostosowanym menu sterowania robota, które pozwala na podgląd statusu stacji zrobotyzowanej, a także na określenie wartości wejściowych i danych. Następną zaletą jest zwiększenie bezpieczeństwa procesu wytwarzania. Nawet jeśli wszystkie zasady bezpieczeństwa są przestrzegane, należy zawsze liczyć się z czynnikiem błędu ludzkiego oraz ryzykiem urazu w pracy. Dzięki użyciu robota ryzyko to spada praktycznie do zera.

Warto przytoczyć również dane o skali zwrotu nakładów finansowych za zakup tego zautomatyzowanego stanowiska pracy. Kwota zainwestowana w robota pracującego bez przerw, zwróci się firmie w ciągu mniej niż 2 lat, biorąc pod uwagę system trzyzmianowy. Wystarczy, by minęły ok. 22 miesiące, aby stanowisko zrobotyzowane zaczęło przynosić tylko zyski i zwiększyła konkurencyjność firmy na rynku.

Jak zatem można zauważyć na przykładzie firmy Novoplast, automatyzacja może rozwiązać szereg problemów, które mogą pojawić się w każdej firmie produkcyjnej.

Comau