BASF na targach Composites Europe 2013

Nowe koncepcje poliuretanowe: Dla turbin wiatrowych oraz innych zastosowań


Części z poliuretanu poddanemu procesowi pultruzji
Firma BASF po raz pierwszy na Targach Composites Europe zaprezentuje prasowany element wykonany z poliuretanowej żywicy Elastocoat C6226-100. BASF wspólnie z partnerem technologicznym Fiberline Composites A/S z Danii opracował tę żywicę na potrzeby produkcji prętów metodą pultruzji przeznaczonych do zabezpieczenia mocowania nasad łopat wirnika do gondoli. Proces pultruzji pozwala na lepsze rozłożenie włókien oraz integrację z metalową panewką, co zapewnia wysoką jakość i stabilność produktu. Żywica poliuretanowa zapewnia lepszą przyczepność do metalowej panewki oraz do epoksydowej żywicy infuzyjnej. Półfabrykat pozwala zrezygnować z technologii klasycznego nawiercania otworów bocznych do montażu panewek. Pozwala to zaoszczędzić na materiale w zakresie nasad łopat oraz średnicy piasty.

Technologia kompozytowa: warstwowy materiał z pianką PU
BASF zaprezentuje także panel warstwowy składający się z laminatu wzmocnionego włóknem szklanym opartego na bazie systemu żywicy epoksydowej Baxxodur oraz rdzenia piankowego wyprodukowanego z nowej, wyjątkowo odpornej wersji poliuretanu Elastolit. Zespół jednostki BASF Polyurethanes GmbH z Lemförde zmodyfikował właściwości poprzedniej generacji dość kruchej pianki PU na potrzeby produkcji płyt warstwowych - czteropunktowy test zgniatania potwierdził znaczącą poprawę właściwości dynamicznych i wysoką odporność na uderzenia. System ten pozwala na produkcję złożonych konstrukcji geometrycznych przy jednym podejściu a także jest uzupełnieniem linii pianek BASF Kerdyn PET.

Przekrój wirnika turbiny wiatrowej
Po raz pierwszy na wystawie Composites Europe - przekrój wirnika turbiny wiatrowej zawierający szeroką gamę produktów BASF do produkcji łopat wirnika. Włókna szklane powlekane są żywicą Baxxodur, która idealnie nadaje się do infuzji próżniowej. Pianka strukturalna Kerdyn PET posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne zapewniające wymaganą stabilność wnętrza łopat. Warstwa zewnętrzna przekroju wirnika składa się z systemu żelkotu RELEST oraz półstrukturalnego kleju poliuretanowego Elastan również należącego do linii produktów BASF.

Czytaj więcej: Kompozyty 165

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska