BASF planuje porzucić przemysł nawozowy

BASF planuje porzucić przemysł nawozowy
Koncern BASF chce sprzedać swoją działalność związaną z produkcją nawozów.

BASF chce sprzedać dużą część swojej działalności nawozowej. Do tego sektora należą zakłady produkcyjne w Antwerpii w Belgii oraz 50 proc. udział BASF w joint venture PEC-Rhin w Ottmarsheim, we Francji. Roczna produkcja nawozów wynosi 2,5 mln ton, co stanowi mniej niż jeden procent obrotów BASF. Grupa zamierza sfinalizować transakcję najpóźniej w pierwszym kwartale 2012 r.

Wystawione na sprzedaż zakłady w Antwerpii produkują nawozy CAN/SA (saletra wapniowo-amonowa / saletra amonowa), nitrofoskę i kwasy nitrofosforowe. Do tego dochodzą trzy instalacje do produkcji kwasu azotowego. W pierwszym etapie działalność zostanie wydzielona do spółki w 100 proc. należącej do BASF. Około 330 pracowników zostanie najpierw przejętych przez nową spółkę, a następnie przez jej nabywcę. BASF planuje także sprzedaż udziałów w spółce joint venture PEC-Rhin produkującej nawozy CAN/SA oraz potrzebne do ich produkcji półprodukty: amoniak i kwas azotowy. Spółka ta jest joint venture 50:50 z firmą GPN należącą do francuskiej grupy Total.

Linie produkcji nawozów w Ludwigshafen nie są objęte wyłączeniem i sprzedażą, ponieważ są one niezbędne w łańcuchach wytwarzania w tym zintegrowanym zakładzie.

– Produkcja nawozów jest rentowna, nie należy jednak do strategicznych obszarów naszej podstawowej działalności – mówi Andreas Kreimeyer, członek zarządu BASF odpowiedzialny za segment Chemicals.

Działalność BASF związana z produkcją nawozów koncentruje się głównie w Europie. W 2000 roku zawarto umowę dystrybucyjną pomiędzy BASF a firmą K + S Nitrogen (dawniej fertiva) na wszystkie nawozy produkowane przez BASF.

Czytaj więcej: Ze świata 316

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska


Forum

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Ramones

Własna firma produkcyjna 2018-04-30

Reportaże