BASF uruchomi w naszym kraju nowe centra produkcyjne

Działająca również w Polsce, największa na świecie firma chemiczna - BASF spodziewa się rocznego wzrostu na poziomie 14 - 15 proc. jeśli chodzi o sprzedaż chemii budowlanej i wyrobów z tworzyw sztucznych.

Ponieważ nasz kraj jest w opinii szefostwa spółki jednym z najlepiej rozwijających się rynków chemicznych na świecie, to i wzrost następuje w nim o wiele szybciej niż w pozostałych regionach. W ubiegłym roku BASF Polska miał 1,55 mld zł przychodów. Firma zatrudnia w naszym kraju 202 pracowników.

W tym roku planuje sprzedaż swojej fabryki w Kutnie, wytwarzającej mieszanki uzupełniające dla drobiu. Rezygnacja z posiadania zakładu związana jest z faktem pozbywania się całej części tego biznesu. BASF sprzedaje zlokalizowane w ośmiu krajach wytwórnie premiksów grupie Nutreco, holenderskiemu producentowi dodatków żywnościowych. Premiksy to mieszanki witaminowe oraz inne dodatki specjalne używane do produkcji pasz dla zwierząt.

Powstaną za to w naszym kraju nowe centra produkcyjne zajmujące się działalnością skierowaną na potrzeby chemii budowlanej. Ich zadaniem będzie dostosowanie wyrobów BASF do potrzeb lokalnej klienteli. Inwestycja będzie kosztowała kilka milionów złotych, a zatrudnienie w nowych centrach znajdzie ok. 50 osób. Mają one być gotowe w ciągu najbliższych trzech lat.

Oprócz tego BASF ma zamiar cały czas rozwijać swój dział tworzyw sztucznych. W tej chwili jego tworzywa znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym i elektrotechnicznym, w budownictwie oraz sektorze opakowań. Tylko w tym roku w segmencie tworzyw sztucznych obroty wzrosły o 10 proc. wskutek wyższego zbytu i podniesienia cen sprzedaży. Rezultat finansowy w drugim kwartale 2007 r. wzrósł o 15 proc. Spowodowane to było wyraźnym wzrostem wyników w segmencie styrenowych tworzyw sztucznych.

Jednocześnie BASF przewiduje, że roczny wzrost sprzedaży chemikaliów w Polsce będzie przez najbliższe lata oscylował wokół 7 proc. Podobnie powinno być w innych krajach Europy Środkowej, które są bardzo perspektywicznymi rynkami. Przewiduje też, że dużym zagrożeniem dla europejskiego rynku chemicznego mogą okazać się kraje arabskie, które planują budowę wielkich instalacji petrochemicznych tuż przy złożach ropy. Może to poważnie zachwiać rynkiem, gdyż spowoduje nadpodaż wielu chemikaliów.

W naszym kraju działalność BASF rozpoczęla się na dobre blisko pół wieku temu. Wtedy to koncern był reprezentowany przez centralę Handlu Zagranicznego "Transaktor". W 1990 roku powstało pierwsze oficjalne przedstawicielstwo BASF w Polsce. W 1992 roku została powołana do życia spółka BASF Polska Sp. z o.o. prowadząca działalność handlową i produkcyjną.

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska