Belgijska firma będzie łowić odpady z tworzyw sztucznych

Belgijska firma będzie łowić odpady z tworzyw sztucznych
Firma Ecover wraz z przetwórcą tworzyw, firmą Logoplaste, opracowała technologię łączenia odpadów wyłowionych z mórz z materiałem uzyskanym z trzciny cukrowej oraz tworzywem pochodzącym z recyklingu. Opakowania wyprodukowane z tej mieszanki mają w pełni podlegać recyklingowi i powinny się pojawić w sprzedaży w przyszłym roku. Nie są znane na razie szczegóły dotyczące zamierzonego poziomu odzysku i udziału pozyskanych odpadów w produkcji.

- Nie możemy na razie podać żadnej konkretnej liczby odpadów, które uda nam się odzyskać dzięki naszej akcji - mówi Philip Malmberg, przedstawiciel firmy. - Mamy tylko nadzieję pozyskać ich możliwie jak najwięcej, a jednocześnie zachęcić rybaków do wspierania naszej inicjatywy służącej oczyszczaniu mórz. Chcielibyśmy, aby nasze produkty zawierały jak najwięcej komponentu pochodzącego z odzysku, ale będzie to zawsze uzależnione od ilości i jakości pozyskanego materiału.

Firma planuje rozpocząć akcję wyławiania odpadów na Morzu Północnym. Zamierzeniem firmy jest pozyskanie możliwie największej ilości cennych odpadów za pośrednictwem rybaków oraz zorganizowanie specjalnych ekspedycji mających na celu likwidację największych skupisk pływających śmieci.

Specjalnie wyposażone łodzie mogłyby jednorazowo wyłowić od dwóch do ośmiu ton odpadów. Pozyskane w ten sposób tworzywa byłyby następnie wysyłane do zakładów recyklingowych zlokalizowanych w Londynie, gdzie zostały przetworzone w surowiec do produkcji butelek.

Pomysł firmy wpisuje się w strategię programu European Waste Free Oceans zainicjowaną przez stowarzyszenie EuPC.