Berlińskie eksperymenty z odpadami

Berlińskie eksperymenty z odpadami
Ciekawy eksperyment w Berlinie doprowadził do zebrania większej ilości odpadów biodegradowalnych oraz zmniejszył ilość nieprawidłowo posortowanych odpadów.

Berlińskie Przedsiębiorstwo Komunalne Berliner Stadtreinigung (BSR) i koncern BASF zakończyły realizowany wspólnie projekt pilotażowy. Polegał on na zastosowaniu przez mieszkańców worków na odpady organiczne wykonanych z biodegradowalnego tworzywa Ecovio FS. Efekty są pozytywne.

Projekt wystartował we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy to ponad 21 tys. gospodarstw domowych w dwóch berlińskich dzielnicach otrzymało pakiet testowy dziesięciu worków na odpady organiczne. Ponadto 3,7 tys. gospodarstw zostało wyposażonych w pojemniki kuchenne do wstępnego sortowania, tak by ułatwić zbieranie odpadów organicznych.


Na czym dokładnie polegał omawiany program?

Każde gospodarstwo biorące udział w projekcie otrzymało paczkę testową z workami na odpady organiczne wykonanymi z biodegradowalnego i kompostowalnego tworzywa Ecovio FS. Mieszkańcy zostali poproszeni o stosowanie worków do utylizacji odpadów organicznych przez trzy miesiące. Podstawowym celem projektu pilotażowego miała być poprawa higieny utylizacji odpadów organicznych.

W trakcie trwania tego eksperymentu ilość nieprawidłowo posortowanych odpadów znacząco zmalała. Stało się tak głównie za sprawą spadku ilości worków konwencjonalnych. Do tej pory były one uciążliwe, gdyż nie ulegały biodegradacji i były wyrzucane do pojemników na odpady organiczne.

W pierwszej objętej testami dzielnicy Berlina - Prenzlauer Berg – ilość nieprawidłowo posortowanych śmieci zmalała o 37 proc. w porównaniu z czasem wcześniejszym, a w drugiej dzielnicy – Hellersdorf – o 67 proc.

Sama ilość odpadów organicznych wzrosła w czwartym kwartale 2011 r. o 10 proc. Taki wzrost był sprzeczny z normalną tendencją zaobserwowaną dla całego Berlina w omawianym okresie. W tym samym momencie bowiem ilość odpadów organicznych w innych dzielnicach niemieckiej stolicy spadła o 20 proc.

Według sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet w Mannheim, prawie 80 proc. mieszkańców w obu dzielnicach Berlina okazało zadowolenie lub bardzo duże zadowolenie z faktu stosowania nowych worków na odpady organiczne. Wcześniej zaś niemal 30 proc. ankietowanych nieregularnie sortowało odpady organiczne z powodu brudnych pojemników. Dalsze 23 proc. nie robiło tego z powodu nieprzyjemnego zapachu.

Jak tłumaczą zleceniodawcy badania, dzięki workom Ecovio utylizacja biodegradowalnych śmieci jest czystsza, bardziej higieniczna i mniej skomplikowana. Worki nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się insektów, ale również pomagają zachować czystość w pojemnikach na odpady organiczne. Przepuszczają przy tym powietrze, co gwarantuje choćby wyższy poziom schnięcia odpadów, a co za tym idzie mniej uciążliwy zapach niż w przypadku worków tradycyjnych.


W związku z tym, worki Ecovio są łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie muszą być codziennie wyrzucane. Worki są wytwarzane głównie na bazie ekologicznych rozwiązań i spełniają europejską normę EN 13432 dla kompostowalnych tworzyw sztucznych. Mogą być przeznaczone do odpadów organicznych.

Na koniec projektu sprawdzono jakość odpadów organicznych oraz kompostu i pozytywnie oceniono okresowy bilans. Po upływie dwóch trzecich całego cyklu kompostowania, torby wykonane z Ecovio FS uległy rozkładowi w kompostowni i nie wpłynęły negatywnie na jakość kompostu.

Biodegradowalne tworzywo sztuczne Ecovio jest najnowszym osiągnięciem BASF. Materiał ten oparty jest częściowo na ekologicznym poliestrze Ecoflex FS i PLA (kwasie polimlekowym) , który otrzymywany jest z mąki kukurydzianej w drodze fermentacji. Dzięki takiemu połączeniu, worki użyte w berlińskim projekcie pilotażowym, składają się głównie z surowców odnawialnych. Podobnie jak w przypadku odpadów ulegających biodegradacji, tworzywo Ecovio rozkładane jest przez mikroorganizmy za pośrednictwem enzymów. Ten proces rozkładu zależy tylko od struktury cząsteczek, a nie od pochodzenia surowców. Pod koniec procesu kompostowania, mikroorganizmy całkowicie przekształciły worki w dwutlenek węgla, wodę i biomasę.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska


Forum

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Ramones

Własna firma produkcyjna 2018-04-30

Reportaże