
Berry Global wprowadza na rynek wysokiej jakości polimer z tworzywa sztucznego. Nowy materiał, pochodzący z recyklingu pokonsumpcyjnego (PCR), posłuży do produkcji opakowań nieprzeznaczonych do kontaktu z produktami wrażliwymi. Skierowany jest do rynku opakowań chemii gospodarczej i przemysłowych.
Firma wykorzystuje wiele z istniejących już procesów stosowanych przy produkcji opatentowanego przez Berry materiału PCR do opakowań na produkty wrażliwe, dzięki czemu seria CleanStream Home and Industrial nadaje się do szerokiej gamy zastosowań o wymagających specyfikacjach technicznych. Stopień czystości polimeru z recyklingu umożliwia jego stosowanie w większych proporcjach we wszystkich rodzajach opakowań i w obszarach wymagających wysokiego stopnia wydajności funkcjonalnej, na przykład w pompkach typu trigger, dozownikach, oraz pokrywach czy uchwytach pojemników na farbę.
- Znaczna część obecnej przemysłowej produkcji recyklatów, które nie są przeznaczone do kontaktu z produktami wrażliwymi, jest wykorzystywana do wytwarzania takich przedmiotów jak doniczki, części do drenażu i odwadniania, części samochodowe i meble - wyjaśnia Mark Roberts, Dyrektor ds. Gospodarki Obiegu Zamkniętego w dziale Consumer Products International firmy Berry.
- Jednak rosnący popyt na bardziej zrównoważone opakowania, w połączeniu z ambitnymi zobowiązaniami i celami naszych klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju, spowodował zapotrzebowanie na recyklaty o wyższej czystości, które nadają się do bardziej wymagających zastosowań, i które mogą również zmaksymalizować wykorzystanie zawartości PCR w opakowaniu. CleanStream Home and Industrial wprowadzono zatem w celu zapewnienia wysokiej jakości opakowań spełniających istotne wymagania w zakresie estetyki, bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Jedną z głównych zalet procesu CleanStream jest to, że może on działać w ramach istniejącej infrastruktury zarządzania odpadami. Pozwala to na stworzenie systemu o obiegu zamkniętym, który zapewnia bardziej niezawodny i spójny łańcuch dostaw. Proces CleanStream zastępuje prostą segregację materiałów i wprowadza rozwiązanie wieloetapowe, wykorzystujące sztuczną inteligencję, w tym automatyczne identyfikowanie, segregowanie i odkażanie. Rezultatem jest polimer o bardzo wysokim poziomie czystości.

Zakład produkcyjny Berry w Leamington Spa w Wielkiej Brytanii jest w stanie przetworzyć niemal 40% wszystkich opakowań plastikowych PP zebranych z domowych pojemników na odpady do recyklingu, wytwarzając na dużą skalę recyklat o znacznie mniejszym śladzie węglowym.
Dogłębna analiza cyklu życia przeprowadzona przez Quantis wykazała, że opakowania wykonane w ramach procesu CleanStream charakteryzują się o około 35% niższą emisją dwutlenku węgla (CO₂) niż pierwotne tworzywa sztuczne, co oznacza redukcję o około 36 000 ton CO₂ rocznie. Odpowiada to produkcji około 26 milionów pięciolitrowych pojemników na farbę.
Według sporządzonego przez Euromonitor raportu Voice of the Industry: Sustainability Survey, 60% globalnych korporacji planuje wprowadzić na rynek nowe produkty z deklaracjami dotyczącymi zrównoważonego opakowania. Z kolei Sustainability Quarterly SKU Count and Price Tracker odnotował w segmencie globalnych środków do prania w okresie od IV kwartału 2022 r. do IV kwartału 2023 r. 13% wzrost liczby jednostek asortymentowych z takimi deklaracjami.
- To oczywiste, że zapotrzebowanie na wysokiej jakości polimery do produktów niewrażliwych będzie nadal rosło na rynkach chemii gospdarczej i przemysłowych - twierdzi Mark Roberts. - Z niecierpliwością czekamy na nawiązanie współpracy z klientami, aby pomóc im opracować opakowania o wysokim poziomie PCR i zapewnić rozwiązania działające w obiegu zamkniętym, bez żadnych kompromisów w zakresie wydajności.