Biotworzywo konstrukcyjne do paneli dotykowych aut

Biotworzywo konstrukcyjne do paneli dotykowych aut
Spółka Mitsubishi Chemical Corporation opracowała nową odmianę nie ulegającego biodegradacji biotworzywa konstrukcyjnego o wysokich właściwościach i dużej przezroczystości. Biopoliwęglan Durabio, wyprodukowany z izosorbidu pochodzenia roślinnego, odznacza się doskonałymi właściwościami optycznymi oraz wysoką wytrzymałością na ciepło i wilgoć.

Zdaniem MCC, te cechy czynią tworzywo idealnym materiałem do produkcji paneli dotykowych w samochodach. Rozwiązania te coraz powszechniej są stosowane przez producentów aut i służą głównie do obsługi klimatyzacji, radia oraz nawigacji.

Tworzywo Durabio pozwala na dużą elastyczność w zakresie projektowania, a jego zastosowanie ma poprawić estetykę wnętrz pojazdów. W przeciwieństwie do szkła, które łatwo stłuc, przezroczyste tworzywa w elementach deski rozdzielczej stanowią rozwiązanie bezpieczne.

Wadą poliwęglanów są zakłócenia w transmisji światła, które utrudniają korzystanie z paneli. Tymczasem nowy materiał Durabio wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Zapewnia doskonałe właściwości optyczne i niemalże całkowicie eliminuje zakłócenia charakterystyczne dla standardowych materiałów.

Durabio

Załamywanie światła w tworzywie Durabio (z lewej) i standardowym poliwęglanie (z prawej)


Biopoliwęglan Durabio produkowany jest od jesieni 2012 roku w japońskiej fabryce Kurosaki, której obecna zdolność produkcyjna wynosi 5 tys. ton rocznie. Od 2015 roku, wraz ze znalezieniem dalszych zastosowań dla tworzywa, produkcja zostanie zwiększona do 16 tys. ton rocznie.