Borealis, Borouge i NOVA Chemicals przed targami K 2016

Borealis, Borouge i NOVA Chemicals… Firmy Borealis, Borouge i NOVA Chemicals zaprezentowały przedsmak swojej oferty na tegoroczne targi K w czasie specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 7 czerwca w Linzu (Austria). Na terenie Borealis Innovation Headquarters przedstawiciele trzech spółek zaprezentowali swoje nowości oraz omówili składniki inicjatywy "Join Our Journey", zakładającej lepszą obsługę klientów na światowych rynkach, wdrażanie innowacji i rozwój nowych aplikacji oraz ekspansję na strategiczne rynki. Następnie zaproszeni dziennikarze mogli zapoznać się z obiektami doświadczalnymi firmy Borealis.

Podczas konferencji Alfred Stern z firmy Borealis zaprezentował rozszerzenie oferty plastomerów, stosunkowo nowej gałęzi produktów oferowanych przez spółkę. Po udanym wprowadzeniu na rynek w 2013 roku tworzywa Queo, obecnie Borealis przedstawił trzy nowe odmiany elastomerów. Niższa gęstość oraz zwiększona elastyczność elastomerów poliolefinowych Queo w porównaniu do właściwości plastomerów poliolefinowych czynią nowe produkty idealnymi rozwiązaniami dla elementów wewnętrznych i zewnętrznych w autach; mogą być również z powodzeniem stosowane w klejach i kompoundach do produkcji kabli.Jednocześnie Borealis ogłosił rebranding technologii Compact, która była rozwijana i komercjalizowana wraz z DSM. Obecnie technologia ta będzie funkcjonować pod nazwą Borceed. Pozwala ona na nadanie materiałom elastycznym cech właściwych tworzywom sztucznym i elastomerom jednocześnie, i stanowi podstawę dla produkcji materiałów Queo. Borceed stanowi uzupełnienie technologii Borstar i Borlink, znajdując zastosowanie na podobnych rynkach, jak np. branża motoryzacyjna, produkcja kabli czy zaawansowanych technologicznie opakowań.

W czasie konferencji zapowiedziano także nową inwestycję spółki Borealis w europejskie aktywa - kosztem 40 mln euro zmodernizowany zostanie kraker w fińskiej miejscowości Porvoo. Zamierzeniem firmy jest zwiększenie produkcji propylenu oraz poprawa efektywności energetycznej. Jednocześnie przedstawiciele firmy ogłosili przedłużenie kontraktu na dostawy monomeru od OMV na potrzeby rynku niemieckiego i austriackiego do roku 2028.

Michael Pell, przedstawiciel Borouge, w czasie swojej prezentacji przedstawił wyniki finansowe spółki oraz jej dynamiczny rozwój w ostatnich latach. Spółka joint venture Borealis i Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) w 2015 roku sprzedała 3 mln ton poliolefin, osiągając przychody w wysokości 4 mld dol. Jednocześnie wraz z ukończeniem projektu Borouge 3 zdolności produkcyjne kompleksu w Ruwais wynoszą obecnie 4,5 mln ton rocznie: 2,3 mln ton PE, 1,76 mln ton PP oraz 350 tys. ton XLPE. Jednocześnie spółka rozwinęła zdolności produkcyjne zakładów w Szanghaju do 90 tys. ton kompoundów PP.

Borouge rozwija się głównie z myślą o rynku azjatyckim. W tym celu w ostatnim czasie usprawnione zostały procesy logistyczne oraz otwarto instalację do pakowania w Khalifa Port. Jednocześnie otwarto nowe magazyny w Chinach (Tianjin i Ningbo) oraz Singapurze.

Rozwija się także dział R&D spółki. W Abu Dhabi powstało centrum innowacji, blisko współpracujące z analogicznymi jednostkami firmy Borealis, znajdującymi się w Austrii, Finlandii oraz Szwecji. Natomiast w Szanghaju rozszerzono działalność centrum aplikacji, skupiającego się na rozwiązaniach dla motoryzacji.

Wśród nowości produktowych Borouge podczas konferencji wymieniono m.in. nową odmianę polipropylenu o wysokiej przejrzystości (RG568MO) czy polietylenu do produkcji napojów gazowanych (BorPure MB5568/9) i niegazowanych (BorPure MB7581), jak również tworzywa do produkcji rur, skrzynek czy folii ogrodniczych.

O planach rozwoju i innowacjach opowiedzieli również przedstawiciele NOVA Chemicals - Daryll Harrison i Carrie Richards. Pod koniec br. spółka zamierza uruchomić kraker gazowy PE, pierwszą od ponad dekady instalację tego typu na terenie USA i Kanady. Instalacja w Joffre (Alberta, Kanada), której koszt wynosi ok. 1 mld dol., pozwoli wyprodukować rocznie 450 tys. ton LLDPE.

Przedstawiciele firmy ogłosili również otwarcie powiększonego centrum zaawansowanych aplikacji w Calgary. Stanowi ono miejsce testowania możliwości nowych zastosowań dla polietylenu i pozwala klientom na szybsze wprowadzenie na rynek pożądanych produktów. Wśród opracowanych nowości wymienić można wielowarstwowe opakowanie typu stand-up pouch, w całości wykonane z polietylenu. Jego zaletą jest możliwość pełnego recyklingu i może stanowić ono alternatywę dla laminatów PET/PE.

Podczas targów K 2016 firmy Borealis, Borouge i NOVA Chemicals wystawiać się będą w hali 6 na stoisku 6A43.

Czytaj więcej:
Targi 1280