Borealis dostawcą rozwiązań dla folii

Borealis dostawcą rozwiązań dla folii
Koncern Borealis jest jednym z czołowych europejskich dostawców rozwiązań znajdujących zastosowanie w aplikacjach wymagających użycia folii.

Folie z polietylenu Borstar zajmują znaczącą pozycję na rynku, głównie ze względu na swoją wszechstronność i elastyczność aplikacyjną. Możliwe jest ich stosowanie w szerokim przedziale wyrobów m.in. opakowań.

Warto wiedzieć, że rynek folii z polietylenu, która jest stosowana zarówno do opakowań jak i w innych aplikacjach, jest aktualnie zdominowany potrzebami determinującymi użycie określonych surowców do produkcji struktur jedno – lub wielowarstwowych. Dzięki temu uzyskuje się poprawę własności opakowań. Borealis oferuje tu szeroki asortyment standardowych i zróżnicowanych produktów PE i PP.

Wytłaczanie folii jednowarstwowej jest nadal często spotykaną technologią w przemyśle. Metoda ta zostanie utrzymana dla szeregu masowych zastosowań. Poprzez stosowanie granulatów Borstar o odpowiedniej sztywności i wytrzymałości dla określonego zastosowania lub też zarówno w czystej postaci lub w rozmaitych mieszankach Borealis może uzyskać korzystne zrównoważenie parametrów folii i jednorodność przetwarzania.

Dla przykładu czysty polietylen Borstar jest szeroko stosowany do produkcji wyściółek, torebek zwijanych, toreb reklamowych, folii do zawijania. Polietylen niskiej gęstości z dodatkiem 10 - 40 proc. Borstar wykazuje dodatkowe możliwości pocienienia, poprawę sztywności, wytrzymałości na rozciąganie, a w przypadku produktów o zwiększonej sztywności także lepszą kurczliwość. Mieszanki materiałów polietylenowych Borstar pozwalają też na bardziej korzystne zrównoważenie sztywności, wytrzymałości i zgrzewalności.

Potrójne mieszanki surowców Borstar z MLLDPE i LDPE pozwalają uzyskiwać bardzo pożądane kombinacje materiałowe odpowiednie dla folii jednowarstwowych. Tworzywa te przynoszą wysokie zrównoważenie wytrzymałości, sztywności, cech optycznych i możliwości zgrzewania, które mogą być dalej optymalizowane poprzez odpowiedni wybór produktów. Ponadto przetwarzalność tych potrójnych mieszanek jest w ocenie przedstawicieli Borealisa na bardzo wysokim poziomie.

Wytłaczanie wielowarstwowe stało się obecnie preferowanym rozwiązaniem szczególnie w postaci folii trójwarstowych, oferując dużo większą elastyczność w równoważeniu i optymalizacji właściwości folii w odniesieniu do określonych parametrów, takich jak zgrzewalność czy własności optyczne. Zastosowanie materiałów Borstar Borealisa w jednej lub większej ilości warstw wprowadza dodatkowe zalety wynikające z wysokiej wytrzymałości, odporności i bardzo dobrej przetwarzalności tych materiałów. Dzięki możliwości dostosowania parametrów użytkowych folie wielowarstwowe sprawdzają się lepiej w wymagających zastosowaniach spotykanych w sferze opakowań konsumenckich i folii laminowanych.

Folie wielowarstwowe są zasadniczo projektowane według trzech głównych zasad rozkładu warstw i składu polimerów: symetryczny układ warstw ABA lub układy niesymetryczne: ABC lub ABB. W foliach trójwarstowych surowce Borealis są stosowane w postaci czystej lub mieszankach. We wszystkich warstwach mogą być stosowane mieszanki tworzyw. Jednak jednym z kluczowych rozwiązań jest połączenie Borstar w warstwie rdzeniowej z warstwami powierzchniowymi z mLLDPE i LDPE.

Czytaj więcej: Folia 293 Opakowania 1108