Borealis wprowadza nowe polipropyleny

Borealis wprowadza nowe polipropyleny
Koncern Borealis opracował nowy typ randomicznego kopolimeru dla branży opakowań. Chodzi o polipropylen przeznaczony do tworzenia sztywnych opakowań.

Nowe tworzywo nadaje się do zastosowań związanych z produkcją pojemników o wyjątkowo cienkich ściankach oraz wyrobów gospodarstwa domowego. Można też z niego produkować np. opakowania dla płyt CD i DVD. Tworzywo powstaje w oparciu o firmową technologię Borstar. Zapewniać ma to choćby większą atrakcyjność wizualną wyrobu, m.in. poprzez rozwinięcie jego przezroczystości.

Kluczową cechą nowego polipropylenu jest w ocenie jego twórców wskaźnik płynięcia wynoszący 110. Taka wielkość umożliwia m.in. na swobodne obniżenie temperatury przetwórstwa.

Dla producentów opakowań to znaczna zaleta, gdyż umożliwia wzrost wydajności pracy dzięki zoptymalizowaniu czasu cyklu i wprowadzeniu wspomnianej oszczędności energii. W porównaniu do tworzyw ze wskaźnikiem płynięcia na poziomie 70, możliwe jest uzyskanie redukcji temperatury topnienia o 20 st. C, co wynika z 20 proc. redukcji czasu cyklu. Przy okazji doprowadzenie do zmniejszenia maksymalnego ciśnienia formowania o 10 – 15 proc. w porównaniu z tworzywami o wskaźniku płynięcia 70, przynosi również oszczędność energii. Ponadto, niższe ciśnienie formowania przyczynia się do dłuższego utrzymania dobrej jakości formy. Lepsza płynność tworzywa umożliwia także prostszą konstrukcję formy.