Branża papiernicza - analiza

Duża konkurencja panuje na rynku tektury falistej. Wszyscy producenci robią ten sam asortyment. Tektury jest dużo. Ich wytwórnie obniżają ceny i osiągają niską marżę. Tak jest na razie, bo w tej części branży pojawiły się pierwsze jaskółki zmian, rozpoczęła się konsolidacja. Grupa Mondi Packaging Paper, która zaczynała w Świeciu - objęła już 4 zakłady, grupa Kappa (instytucja kapitałowa z Holandii) też ma już cztery. Ten proces będzie z pewnością postępował.

Od kilkunastu lat nasz przemysł papierniczy działa na rynku, który nie był chroniony cłami na papier. Branża szybko się odnalazła i okrzepła na naszym otwartym rynku, który dziś jest częścią rynku UE.

Importujemy głównie papier gazetowy, papiery makulaturowe, w 100 proc. sprowadzamy papiery graficzne powlekane, których się u nas nie produkuje. Eksportujemy papiery celulozowe, offsetowe, biurowe, które dobrze się sprzedają, są konkurencyjne jakościowo i cenowo. Także kraftlinery, papiery celulozowe na opakowania i papiery tissue (higieniczne) zaliczane do jakościowej czołówki. Sporo papierów higienicznych makulaturowych trafia m.in. na Białoruś i Ukrainę.

Kłopoty z surowcem

Pogorszyła się sytuacja na rynku drewna. Przybył duży konkurent - energetyka zawodowa, w której spalanie drewna traktowane jest jako energia odnawialna. Drobnica kierowana wcześniej do produkcji płyt idzie pod kotły. Tymczasem pozysk drewna wzrasta niewiele, zaczyna brakować papierówki. Zamówienie potwierdzone na ten rok to ok. 80 proc. potrzeb.

Słabym punktem jest recykling i pozyskiwanie makulatury. Jeśli w Austrii, która jest rekordzistką pod tym względem - wskaźnik recyklingu wyniósł 97,8 proc., a średnio w Europie - 55,2 proc., to w Polsce osiągnął 32,5 proc. (dane za rok 2003). Co się robi, żeby poprawić ten stan rzeczy? Duże zakłady: Świecie, Ostrołęka, Kwidzyn modernizują maszyny, tak by zwiększyć możliwości przerobu makulatury, rozbudowują swoje sieci zbiórki. Nowelizacja ustawy o obowiązkach producentów, tzw. opłata produktowa - powinna zwiększyć środki na wspieranie odzysku. Recykling papieru ma wzrosnąć z 42 proc. w tym roku do 45 proc. w 2006 r. i 48 proc. w 2007 r.

Czytaj więcej: Papier 43 Analiza 230Forum

Mzar80

Własna firma produkcyjna 2018-04-25

Plaseco69

PC ABS i HIPS 2018-04-24

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Reportaże