Branża tworzyw sztucznych - raport myCEPPI

Branża tworzyw sztucznych…

Nie nastąpił spodziewany szybki restart w produkcji przemysłowej. Po najniższym poziomie produkcji przemysłowej w kwietniu nastąpił powolny wzrost produkcji w maju.

Nie wszystkie kraje opublikowały jeszcze dane dotyczące produkcji przemysłowej za maj. Oczywiste jest jednak, że z jednym wyjątkiem (Chorwacja) produkcja przemysłowa zaczęła rosnąć. Jak dotąd najszybsze ożywienie ma miejsce w Czechach i na Węgrzech, gdzie produkcja przemysłowa wzrosła o 13,8% w porównaniu z kwietniem, a po nich plasują się Polska i Serbia.

Zmiana produkcji przemysłowej

W por. z zeszłym rokiem (kwiecień 2020 r.)

W por. z zeszłym rokiem (maj 2020 r.)

W por. z zeszłym miesiącem (maj/ kwiecień 2020 r.)

Bułgaria

-15,7%

n/d

n/d

Bośnia i Hercegowina

15,9%

15,9%

2,0%

Republika Czeska

-33,7%

-25,7%

13,8%

Chorwacja

-11,0%

-12,4%

-5,6%

Węgry

-36,8%

-30,7%

13,8%

Polska

-24,6%

-17,0%

12,5%

Rumunia

-38,5%

n/d

n/d

Serbia

-16,6%

-9,3%

10,1%

Słowacja

-42,0%

0,0%

n/d

Słowenia

-22,8%

n/d

n/d

 

Produkcja przemysłowa wahała się między 69-91% w porównaniu z rokiem poprzednim w Europie Środkowej w maju 2020 r. Dla nas pytanie brzmi: jak to wszystko wpływa na przemysł tworzyw sztucznych w Europie Środkowej. Dlatego wysłaliśmy kwestionariusz do naszych czytelników na początku tego tygodnia. Byliśmy ciekawi, jaki poziom osiągnęła ich czerwcowa produkcja w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Jaką sporządzili prognozę produkcji na lipiec i na cały 2020 rok. Wynik opisano poniżej.

Podsumowując, przemysł tworzyw sztucznych jako całość był w mniejszym stopniu dotknięty surowymi obostrzeniami nałożonymi z powodu koronawirusa i ich konsekwencjami. Wynika to głównie z wysokiego udziału produkcji „opakowań” w całej branży. Jednak niektóre segmenty, takie jak produkcja komponentów (np. przemysł samochodowy), są poważnie dotknięte epidemią i wynikającym z niej pogorszeniem koniunktury gospodarczej. Jeśli ocenimy poszczególne miesiące, można zauważyć, że produkcja i sprzedaż w przemyśle tworzyw sztucznych w czerwcu spadła w porównaniu z kwietniem i majem, a także z rokiem poprzednim.

Firmy zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych są optymistyczne i oczekują ponownie większego popytu w lipcu. Powszechnie praktykowane jest, że kupujący zamawiają mniejsze partie ze względu na znaczną niepewność rynku. Produkcja jest nieprzewidywalna, firmy nie mogą planować o 4-8 tygodni naprzód jak zwykle.  Pracują teraz często zmieniającymi się planami produkcji sporządzonymi na 1-2 tygodnie. Rosnące ceny towarów oraz zarządzanie płynnością to także duże wyzwania. Najtrudniejsza sytuacja jest dla firm, które eksportują dużą część swojej produkcji do krajów Europy Południowo-Zachodniej, ponieważ już od kilku miesięcy niepewność gospodarcza jest bardzo silna.

Jeśli chodzi o poszczególne segmenty możemy przedstawić następujące szczegółowe informacje:

Produkcja folii do pakowania

Popyt na folie PE sprzedawane w rolkach spadł w czerwcu. Wynika to częściowo ze zwykłego efektu sezonowego w czerwcu i lipcu. Ale w porównaniu z poprzednim podobnym okresem widać, że sprzedaż jest niższa niż w poprzednim roku. Wydaje się, że Polska jest tutaj wyjątkiem, respondenci zgłosili 90-100% produkcji w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim, oczekuje się tego na lipiec i cały rok. W pozostałej części Europy Środkowej sprzedaż osiągnęła w czerwcu 70-90% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale w lipcu oczekuje się wyższych wartości. Polskie firmy produkujące folie oczekują rocznej sprzedaży powyżej 90%. Inne kraje Europy Środkowej też mają nadzieję, że zbliżą się do 90%. Poziom produkcji u producentów i przetwórców folii BOPP był "zwykły", osiągnęła 90-100%, spodziewany jest podobny poziom na lipiec i cały rok.

Produkcja butelek i nakrętek

Z powodu deszczowej pogody w czerwcu i opóźnionego sezonu turystycznego nastąpił spadek produkcji butelek do napojów orzeźwiających/piwa/wody. W porównaniu z rokiem poprzednim wielkość produkcji wynosiła 70-90%. W lipcu spodziewana jest lepsza pogoda i wzrost popytu (90-100%). Producenci butelek i nakrętek są przekonani, że roczna produkcja i sprzedaż prawie osiągnie poziom z 2019 r.

Kanistry i inne pojemniki rozdmuchiwane

Ten segment przeżywa boom. Popyt jest dobry, prawie nienasycony. Zwłaszcza w zakresie opakowań dezynfekujących. Zarówno czerwiec, jak i lipiec wykazują wartość 90-100% w porównaniu z identycznym miesiącem ubiegłego roku. Oczekuje się, że wielkość rocznej produkcji będzie podobna jak w ubiegłym roku, ale w wielu przypadkach nawet i wyższa.

Produkcja włóknin

W czerwcu produkcja filamentów była o 50-70% wyższa w stosunku do czerwca poprzedniego roku. Jest to zgodne z trendami w branży meblowej. Produkcja toreb tkanych (big-bag) wyniosła 70-90%. Prawdopodobnie wartości w lipcu się poprawią - wyniesie 70-90% - ale roczna produkcja w tych segmentach prawdopodobnie też nie osiągnie 90% produkcji z 2019 r. Produkcja włóknin spunbond i nonwoven do użytku domowego i zdrowotnego jest nadal wysoka, wielkość produkcji zarówno w czerwcu, jak i lipcu będzie wyższa niż w 2019 r., nawet roczna produkcja w 2020 r.

Wyroby gospodarstwa domowego formowane wtryskowo

Nastąpił mniejszy spadek w czerwcu, produkcja wynosiła zwykle 70-90%, jednak rynek w lipcu powoli wraca do normy, a produkcja i sprzedaż przypuszczalnie osiągną 90-100% do końca roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Przetwórcy mają nadzieję, że spadek roczny wyniesie mniej niż 10%.

Materiały opakowaniowe formowane wtryskowo

Zarówno czerwcowe dane produkcyjne, jak i lipcowe oczekiwania wskazały na 90-100% poziomu produkcji. Przetwórcy oczekują tego poziomu też na cały rok.

Elementy formowane wtryskowo dla przemysłu motoryzacyjnego

Najbardziej delikatny obszar. Otrzymano niewiele odpowiedzi, produkcja była bardzo niska. W wielu przypadkach nawet nie osiąga 50%. Jest tak, ponieważ producenci samochodów z Europy Środkowej produkują na jedną zmianę. Ich zapasy części zamiennych są wysokie w porównaniu do produkcji. W rezultacie zamawiają mniej i kupują mniej. Perspektywy na cały rok też nie są zachęcające, a w przypadku produkcji należy liczyć na spadek o ponad 30%.

Zastosowania plastikowe

Zarówno w segmencie dużych, jak i małych zastosowań produkcja wyniosła w czerwcu 70-90% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przetwórcy oczekują podobnej produkcji na lipiec i cały rok. To potwierdzają również producenci kompaundów, którzy pracują dla tego segmentu.

Produkcja rur

Pokazuje mieszany obraz. Średnia produkcja w czerwcu wyniosła 70-90% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wartości były raczej zbliżone do 90%. Producenci rur oczekują dalszej poprawy w lipcu, prawdopodobnie należy liczyć na wartości 90-100%. Roczna produkcja i sprzedaż mają przekroczyć 90% w porównaniu z rokiem 2019 r.

Produkcja materiałów izolacyjnych

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku czerwiec przyniósł średnio 9-10% sprzedaży. Spodziewany jest spadek w lipcu. Z jednej strony z przyczyn sezonowych, a z drugiej strony ze względu na popyt. Wydaje się już pewne, że pomimo stosunkowo dobrych liczb, produkcja i sprzedaż w 2020 r. nie osiągną poziomów z 2019 r.

Ceny

W przypadku cen polimerów oczekujemy stałego wzrostu do września. Oczekuje się, że zwykły jesienny szczyt cen nastąpi wcześniej, pod koniec września. W lipcu producenci polimerów próbowali wprowadzić podwyżkę cen podążającą za monomerem. To się udało z wyjątkiem PP, a w przypadku LDPE nastąpił nawet wzrost ceny przewyższający zmianę ceny monomeru etylenu.

Ceny kontraktowe monomerów w lipcu:

Cena kontraktowa etylenu (C2) wynosi: +84 EUR/t (764 EUR/t)

Cena kontraktowa propylenu (C3) wynosi: +75 EUR/t (705 EUR/t),

Cena kontraktowa monomeru styrenu (SM) wynosi: +86 EUR/t (763 EUR/t),Tygodniowy raport cen; Baza danych; Central
 

Aktualizacja

Tygodniowy raport cen; Baza danych; Central European Plastics Meeting

Węgry