Butanodiol BASF z surowców odnawialnych

Butanodiol BASF z surowców odnawialnych
BASF zamierza produkować 1,4-butanodiol wykorzystując surowce odnawialne za pomocą procesu opatentowanego przez firmę Genomatica z San Diego (USA). Jednostopniowy proces oparty jest na fermentacji cukrów pochodzących z zasobów odnawialnych. Firmy postanowiły nie ujawniać warunków finansowych porozumienia.

Dzięki udzieleniu licencji BASF będzie w stanie uruchomić produkcję BDO na masową skalę. Umowa między partnerami zakłada, iż Genomatica będzie rozwijać prace nad technologią wytwarzania związku, podczas gdy BASF weźmie na siebie produkcję substancji. Próbne partie mają będą dostępne w drugiej połowie br.

- Wybraliśmy technologię firmy Genomatica ze względu na jej zaawansowanie i niezawodność - powiedział Sanjeev Gandhi z działu BASF Intermediates.

Butanodiol wraz z pochodnymi jest szeroko stosowany w produkcji tworzyw sztucznych, rozpuszczalników czy włókien elastycznych. BASF obecnie wytwarza BDO w zakładach w Ludwigshafen (Niemcy), Geismar (USA), Chiba (Japonia), Kuantan (Malezja) i Caojing (Chiny). Rocznie koncern produkuje 535 tys. ton. substancji. Niedawno firma poinformowała o planach wybudowania w Chinach kompleksu do produkcji BDO o wydajności do 100 tys. ton rocznie.

Czytaj więcej: Chemikalia 188

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska