Butelki PLA już w Europie

Butelki PLA już w Europie
Dotychczas butelki wykonane z tworzywa PLA pojawiały się niemal głównie w Stanach Zjednoczonych. Wygląda jednak na to, że niebawem staną się one coraz bardziej popularne również w Europie.

Włoska firma Fonti Di Vinadio poinformowała właśnie o wprowadzeniu na rynek 50 mln półlitrowych butelek z PLA, w których sprzedawana będzie woda Sant' Anna. W przyszłości przewidywana jest również produkcja opakowań 1,5 litrowych. Butelki mają się odróżniać od tradycyjnych opakowań PET etykietami oraz kolorem - będą zielone. Oprócz koloru także nazwa produktu - "biobottles" ma sugerować większą troskę o środowisko. Butelki początkowo będą sprzedawane tylko we Włoszech, ale w planach jest wejście z nimi na cały rynek europejski.

Butelka z PLA włoskiej firmy Fonti Di Vinadio

- Jeśli wytworzymy 50 milionów butelek, z których każda waży po 27 gram i porównamy tę liczbę z tą samą ilością butelek PET, to w wyniku takiego zastępstwa zaoszczędzimy 13,6 tys. baryłek ropy naftowej lub tę samą ilość energii, która jest potrzebna do dostarczenia elektryczności dla 40 tys. ludzi i to przez cały miesiąc. W naszej fabryce będziemy mogli produkować 50 mln butelek tygodniowo - tłumaczy Alberto Bertone, szef firmy Fonti Di Vinadio.

Główną zaletą tworzywa PLA jest możliwość jego całkowitej biodegradacji. Tradycyjna butelka PET potrzebuje ponad 100 lat do rozłożenia się w ziemi. Butelki składające się z materiału opartego na polikwasie mlekowym PLA rozkładają się natomiast w ciągu 75 - 80 dni w warunkach komercyjnych kompostowni.

Sam polilaktyd (polikwas mlekowy, kwas polimlekowy, PLA), to polimer biodegradowalny uzyskiwany z kukurydzy. Jest to tworzywo sztuczne ulegające biodegradacji w środowisku naturalnym i przyswajalny jest przez organizmy żywe (bakterie), a więc jest to ekologiczny polimer podatny na rozkład biologiczny. PLA powstaje z laktydu w procesie polimeryzacji.