Butelki coraz chudsze i coraz bardziej ekologiczne

Butelki coraz chudsze i coraz… Coraz bardziej odchudzone i coraz częściej oparte na biodegradowalnych materiałach, takie właśnie butelki zaczynają stopniowo podbijać światowy rynek opakowaniowy. Coraz częściej pojawiają się tez w naszym kraju. W ostatnim czasie nastąpił prawdziwy wysyp pomysłów, które dotyczyły stworzenia butelek opartych o jak najlżejszą konstrukcję.

Dla przykładu amerykański koncern Nestle Waters North America zaprezentował na niedawnych targach K2007, jako jeden z wielu producentów - obok np. takich firm jak Sidel i Krones – nowe, odchudzone butelki o - jak je reklamował - „ekologicznym kształcie”.

- Od kilku lat szukaliśmy sposobu by podnieść jakość naszych opakowań. Czuliśmy, że dotychczasowe image butelek zaczynał być staromodny i przestawał pasować do nowych uwarunkowań. Ale jednocześnie chcieliśmy coś zrobić dla środowiska naturalnego. W tym celu postanowiliśmy zastąpić nasze 14,75 gramowe butelki PET, które wprawdzie i tak były lżejsze niż większość konkurencyjnych butelek na wodę, nowym produktem - tłumaczyli przedstawiciele firmy.


Tym samym powstała butelka o pojemności 0,75 litra i wadze 12,5 grama. Jest ona o średnio 30 proc. lżejsza niż konkurencyjne opakowania z tworzyw sztucznych. Eko butelka Nestle jest projektowana w oparciu o wgłębienie, ściśniecie w „talii”. Opiera się na przewężeniu, przechodzącym przez jej środek.

Oprócz unowocześnienia i odchudzenia butelki Nestle opracowało również technologię, za sprawą której sama etykieta naklejana na butelkę traci ok. 40 proc. swojej wagi. A to z kolei przekłada się na zwiększenie lekkości konstrukcji całego opakowania. Co ciekawe choć ścianki opakowań butelek Nestle stały się dużo cieńsze, to jednak specjalne testy dowiodły, że wzrosła ich stabilność.


Podczas gdy producenci butelek eko-kształtnych skupiają się na lekkiej konstrukcji równie mocno rozwija się drugi trend projektowania opakowań. Polega on na jak najbardziej powszechnym stosowaniu materiałów biodegradowalnych.

Dla przykładu kilkanaście miesięcy temu amerykański koncern BIOTA Brands of America, Inc. jako pierwszy na świecie wykorzystał do produkcji butelek polimer NatureWorks PLA. Testy wykazały, że takie butelki ulegają biodegradacji w ciągu 75-80 dni w warunkach komercyjnych kompostowni.

Także we Włoszech została już zaprezentowana w pełni ekologiczna butelka zrobiona z polimerów występujących w kukurydzy. Wygląda niczym plastikowa, ale w całości bazuje na PLA. Można jej używać przez pół roku. Później samoczynnie rozkłada się.


Już dwa lata temu firma Amcor PET Packaging, działając razem z koncernem Husky i NatureWorks LLC zaprojektowała i stworzyła preformy, a następnie butelki z PLA. Powstałe w ten sposób opakowania są przeznaczone do przechowywania olejów jadalnych, mleka, niegazowanej wody mineralnej – dla potrzeb wody gazowanej nie spełniają wszystkich kryteriów – oraz soków owocowych.

Amcor i Husky wspólnie pracowały nad technologicznym udoskonaleniem preform i butelek z PLA, które wytwarzano na urządzeniach do formowania wtryskowego firmy Husky. Butelka przeznaczona do olejów jadalnych posiada nowy typ gwintu o nazwie Galileo firmy Bericap. Wyróżnia się on dużo mniejsza wagą, niż ma to miejsce w przypadku typowych gwintów.


Czytaj więcej:
Butelki 251